چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:43
فراخوان مقاله با عنوان «حضور کتابخانه ها در جریان های سیاسی»

بخش «نظریه و پژوهش کتابخانه» ایفلا، با عنوان «حضور کتابخانه ها در جریان های سیاسی: مزایا و خطرات دید سیاسی» برای کنفرانس جهانی ایفلا 2014 لیون در فرانسه، فراخوان مقاله داد.به گزارش لیزنا، بخش نظریه و پژوهش کتابخانه ایفلا (LTR) در این فراخوان، بر نقش  کتابخانه های معاصر و کتابداران در محیط های سیاسی آشفته تمرکز کرده است. این حوزه  مقوله هایی مانند  تخریب کتابخانه ها در تظاهرات و اعتراضات مردمی و عکس این قضیه، یعنی مواردی که عموم مردم در واکنش به بسته شدن یک کتابخانه بسیج شده اند را نیز در بر می گیرد. آنچه در چنین شرایطی حادث می شود، بحران مالی، هویتی، دموکراسی و مدیریتی است. واضح است که این وضعیت، ما را برای تجدید نظردر نقش خود، در قبال عموم مردمی که بدان ها خدمت می کنیم به چالش می کشاند. این جلسه نگاهی علمی به این پدیده ها خواهد داشت و صرفا به توصیف وقایع و یا دفاع از کتابخانه ها محدود نخواهد شد.
مقالات می تواند یکی از موضوعات ذیل  را پوشش دهد:
مسائل جامعه شناسی:در رابطه با تخریب و یا دفاع از از کتابخانه ها توسط گروه هایی در جوامع در شرایط و موقعیت های متفاوت سیاسی، چه نکته ای قابل فهم است؟
مسائل آموزشی: برقراری پیوند بین مدارس و کتابخانه ها، همواره به فال نیک گرفته شده، چرا که این ارتباط به ترویج و توسعه ی فرهنگ پرداخته و تصویر مثبتی از کتابخانه، ترسیم می کند. با این وجود، ممکن است چنین پیوندی سردرگمی نامطلوبی را در ارتباط بین مدارس و کتابخانه ها موجب شود. مدارس با آموزش، نظم و انظباط و ارزیابی مرتبط هستند. حال آنکه، کتابخانه ها با ایجاد گروه های مختلف، در تلاش برای ارائه ی فضای مناسب برای اوقات فراغت می باشند. و این به معنای عدم تطابق است.
مسائل سازمانی و حرفه ای:آیا پاسخگویی به مسائل مربوط به تصویر جا افتاده کتابخانه در جوامع، به منزله حمایت از آنهاست؟ آیا گفتمان مدیریت مدارانه در زمینه توسعه کتابخانه، برنامه ریزی استراتژیک، و ارزیابی کمی خدمات کتابخانه در پاسخگویی به مشکلاتی از این دست کاراست؟ واکنش کتابداران و حرفه مندان چیست؟ و چگونه می توان به ایفای نقش در حوزه فراهم آوری خدمات عمومی پرداخت؟
مسائل سیاسی:چگونه آشفتگی های تجربه شده در کتابخانه ها، منجر به افزایش سؤالاتی با این مضمون می شود: دموکراسی چیست و چطور کتابخانه ها بخشی از آن محسوب می شوند؟
لازم به ذکر است که آخرین مهلت اعلام شده، برای ارسال چکیده مقاله  شنبه،15 فوریه 2014 مصادف با 26 بهمن 1392 بوده، اطلاعیه پذیرش مقالات منتخب تا تاریخ، شنبه 15 مارس 2014 مصادف با 24 اسفند 92، اعلام خواهد شد. همچنین، آخرین مهلت ارسال متن کامل مقالات، شنبه 31 می 2014 مصادف با 10 خرداد 1393 خواهد بود .
ضروری است که مقاله های ارسالی  در قالب الکترونیکی بوده و حاوی اطلاعاتی چون: عنوان مقاله، چکیده مقاله (حداکثر 250-300 واژه)، نام سخنران، آدرس، شماره تلفن و فکس، وابستگی حرفه ای، آدرس ایمیل و بیوگرافی ( 40 واژه) باشد.در صورتی که ارائه نهایی به صورت پاورپوینت باشد، چکیده ی قابل توجهی که دربرگیرنده ی منابع، شامل آدرس ها و اطلاعات کتابشناختی، مورد نیاز خواهد بود.
علاقه مندان به ارسال مقاله می توانند چکیده مقالات خود را به نشانی پستی section.IFLA.LTR@gmail.com این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ،تا قبل از 15 فوریه 2014 (26 بهمن 92) ارسال نمایند.
گفتنی است، کلیه مخارج مربوط به ثبت نام در کنفرانس، سفر، اقامت و ... بر عهده نویسنده یا ارائه دهنده مقاله بوده و ایفلا هیچگونه حمایت مالی در این رابطه نخواهد داشت.تنها صدور دعوت نامه ای ویژه برای نویسندگان امکان پذیر استپرینت