پنجشنبه 8 اسفند 1398 10:7
فرهنگ كتابخواني با زنگ كتاب گسترش مي يابد

 در آغاز سال تحصيلي جديد رییس‌ جمهوري خواستار ایجاد «زنگ کتاب» در مدارس شدبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و به نقل از وب‌سایت شخصی حسن روحانی، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح دوشنبه با حضور در دبیرستان دخترانه فاطمه الزهرا (س) در منطقه 18 شهر تهران زنگ آغاز سال تحصیلی جدید را به صدا درآورد.
ريیس جمهوري در این جلسه با اشاره به اهمیت تحصیل و کتابخوانی در مدارس گفت: من از آموزش و پرورش و فرهنگیان درخواست دارم که زنگ کتاب را ایجاد کنند و ساعتی را در طول هفته یا ماه به کتابخوانی دانش آموزان و توضیح خلاصه آنچه که دانش آموز خوانده، اختصاص دهند.
وی افزود: جامعه ما از کتاب و کتابخوانی فاصله گرفته است. خواندن کتاب باید از کلاس اول شروع شود، در کشورهای پیشرفته، دانش آموزان ابتدایی هر هفته چند کتاب می‌خوانند و خلاصه‌اش را برای همکلاسی‌ها بیان می‌کنند.
روحانی همچنین در این دیدار بر تبدیل فرهنگ شفاهی به فرهنگ کتبی تاکید کرد و گفت: در این مدت مردم بارها حرف‌های خود را به صورت شفاهی می‌زنند اما نمی‌توانند حق و حقوق خودشان را به صورت کتبی بیان کنند. بنابراین درخواست من از فرهنگیان و آموزش و پرورش آن است که زنگ انشاء را البته نه به معنای سنتی‌اش احیا کنند و به دانش آموز اجازه دهند در انشاء خود از رییس‌جمهور انتقاد کند و به او پیشنهاد دهد. نواقص و کاستی‌های رییس جمهور را در کار اداره کشور بنویسند و آموزش و پرورش انشاء‌ها را برای ریاست جمهوری ارسال کند تا پیوند رییس‌جمهور با دانش‌آموز بیشتر و بیشتر شود.
روحانی در پایان با تبریک دوباره آغاز سال تحصیلی گفت: درود به تمامی دانش آموزان، فرهنگیان، معلمان و همه آنهایی که به علم و علم آموزی و معلم ارج می‌نهند.

 
پرینت