پنجشنبه 8 اسفند 1398 12:12
نمایشگاه‌‌‌های تخصصی با موضوع امام رضا علیه‌السلام

نمایشگاه‌‌‌های تخصصی با موضوع امام رضا علیه‌السلام در کتابخانة مرکزی آستان قدس رضویبه مناسبت دهة کرامت، با مجموعه‌ای از منابع بی‌همتا برگزار شده است.

نمایشگاه تخصصی منحصربه‌فردی با موضوع امام‌ رضا علیه‌السلام، در قالبِ نمایش کتاب، نرم‌افزار، عکس و اسناد تاریخچة ضریح‌های مطهّر و دارالشفای امام رضا علیه‌السلام در کتابخانة مرکزی آستان قدس رضوی برپا شده است.

رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از برپایی نمایشگاه تخصصی با موضوع امام رضا علیه‌السلام در کتابخانة مرکزی آستان قدس رضوی به مناسبت دهة کرامت خبر داد.
محمدجواد قوی اظهار داشت: «این نمایشگاه از بخش‌های گوناگونی مانندِ تاریخچة ضریح‌های مطهّر، تاریخچة دارالشفای آستان قدس رضوی و کتاب‌شناسی حضرت رضا علیه‌السلام تشکیل شده است».
وی در ادامه تشریح کرد: «در قسمتی از این نمایشگاه، تاریخچة ضریح‌های مطهّر (از ضریح اوّل تا ضریح کنونی)، شامل سازندگان، نصّاب‌ها، جنس ضریح‌ها، دورة قرارگیری آن‌ها بر روی مرقد مطهّر و ... در قالب مجموعه‌ای از عکس‌ها و اسناد، در معرض دید عموم قرار گرفته است».
قوی همچنین مجموعه‌ای منحصربه‌فرد از دست‌نویس‌های کهن، کتاب‌های چاپ سنگی، کتاب‌های چاپی و نرم‌افزارهایی با موضوع امام رضا علیه‌السلام را از منابعِ در معرض نمایش برشمرد و افزود: «بخشی دیگر از این نمایشگاه نیز به اسناد دارالشفای آستان قدس رضوی از دورة صفوی تا عصر قاجار اختصاص یافته است».
وی این اسناد را نمایانگر تاریخچة دارالشفای امام رضا علیه‌السلام دانست و تصریح کرد: «تعداد پزشکان، بیماران پذیرش‌شده، هزینه‌ها، تعداد تخت‌ها و ... به صورت اسناد مدوّن، در این مجموعه به نمایش درآمده است».
رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل این سازمان، همچنین اعلام کرد: «هم‌زمان با برگزاری آیین پایانی ششمین جشنوارة انتخاب کتاب سال رضوی در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در 24 شهریورماه، نمایشگاهی از آثار رسیده به دبیرخانة این جشنواره نیز در همان مکان برپا خواهد شد».
وی در پایان با بیان این که نمایشگاه‌هایی از آثار مرتبط با امام رضا علیه‌السلام و سیرة ایشان، و نیز بخشی از عکس‌های ضریح‌های مطهّر، در دو کتابخانة وابستة آستان قدس رضوی در مشهد (کتابخانة شیخ هاشم قزوینی و کتابخانة شیخ مجتبی قزوینی) دایر شده است، اضافه کرد: «در برخی از کتابخانه‌های وابستة آستان قدس رضوی در شهرستان‌ها نیز نمایشگاه‌هایی به مناسبت دهة کرامت برپا شده است».پرینت