جمعه 2 اسفند 1398 15:8
نمایشگاه دست‌نویس‌های کهن، کتاب‌های چاپ سنگی و چاپی با موضوع پزشکی در کتابخانة مرکزی آستان قدس رضوی دایر شده است

گنجینة ارزشمندی از دست‌نویس‌های کهن، کتاب‌های چاپ سنگی و چاپی با موضوع علم پزشکی، در قالب نمایشگاهی علمی و فرهنگی، از 4 تا 10 شهریورماه در محل کتابخانة مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید عموم گذاشته شده است.

رئيس روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي با بيان اين مطلب گفت: «در این نمایشگاه، گنجینة ارزشمندی از دست‌نویس‌های کهن، مانندِ فصول (اثر بقراط حکیم)، نفایس الفنون فی عرایس العیون (اثر محمد بن محمود آملی) و المائة فی الصناعة الطبّیة (اثر ابوسهل عیسی بن یحیی) به نمایش گذاشته شده است».
محمدجواد قوی خاطرنشان کرد: «در بخش دیگری از این نمایشگاه، مجموعه‌کتاب‌های ارزشمند چاپ سنگی با موضوع پزشکی، مانندِ القانون فی الطب (اثر ابن سینا)، اکسیر اعظم، حدود الامراض، میزان الطب، مفرح القلوب، تشریح بدن انسان و تحفة حکیم مؤمن، در معرض دید عموم قرار گرفته است».
وی با بیان این که در کنار دست‌نویس‌های کهن و مجموعه‌کتاب‌های چاپ سنگی، کتاب‌های چاپی ارزشمندی مانند طب الامام موسی الکاظم علیه‌السلام، طب الامام الصادق علیه‌السلام، اطلاعات پزشکی خانواده، مبانی آداب و رسوم تغذیه، بیماری و درمان، رسالة جامع الشفاء، و زندگی با دردهای مزمن، در معرض نمایش عموم قرار دارد، افزود: «با توجه به غناي کتابخانة آستان قدس رضوی از لحاظ وجود دست‌نویس‌های کهن و کتاب‌های چاپ سنگی و چاپی، این سازمان با هدف معرفی این مجموعه به نسخه‌شناسان، پژوهشگران و علاقه‌مندان، به مناسبت‌های مختلفی اقدام به برگزاری نمایشگاه می‌کند که مورد توجه جامعة علمی قرار دارد».
گفتني است که «نمایشگاه دست‌نویس‌های کهن، کتاب‌های چاپ سنگی و چاپی با موضوع پزشکی»، همه‌روزه از چهارم تا دهم شهریورماه، صبح و بعد از ظهر در محل کتابخانة مرکزی آستان قدس رضوی، پذیرای عموم علاقه‌مندان به آثار فرهنگی و معنوی است.
پرینت