پنجشنبه 30 آبان 1398 18:20
حفاظت از اسناد با کاغذ ضد آتش

محققان چینی موفق به تولید کاغذ ضد آتش و با خاصیت آنتی باکتریال شدند که از اسناد محافظت می کند.
 

به گزارش لیزنا، محققان به کمک فناوری نانو به تازگی کاغذی را تولید کرند که در برابر آتش، باکتری و گسترش عفونت مقاوم است.

محققان چینی به کمک یک فرآیند یک مرحله‌ای حلال و گرما و با استفاده از نانو سیم ها موفق به تولید این کاغذ ضد حریق شدند. در این روش نانو ذرات آنتی باکتریال بر روی سطحی از نانوسیم های هیدروکسی آپاتیت قرار گرفتند.

 

این نانو مواد، کاغذ را در برابر آتش مقاوم و بسیار انعطاف پذیر کرده به همین دلایل می توان از آن در دماهای بالا استفاده کرد این کاغذ در موسسه سرامیک شانگهای از آکادمی علوم چین تولیدشده است.

 نانوسیم هیدروکسی آپاتیت که به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار گرفتند در روش حلال‌گرمایی تولید و از یک فرآیند مبتنی بر الکل برای استخراج استفاده شده تا نانوسیم‌ها از محلول فسفات جداسازی شوند.

در اینجا اولئات کلسیم به عنوان منبع کلسیم و ماده اولیه و انواع مختلف نمکهای سدیم فسفات به عنوان منابع فسفر در حلال مخلوط اتانول و آب استفاده شده است حرارت بالا نیز نقش مهمی در شکل گیری مواد ایفا می کند.

 نانوسیم بلند هیدروکسی آپاتیت اندازه قطر ده نانومتر و طول از چند صد میکرومتر تا نزدیک به یک میلیمتر دارند.

 

در مطالعات نشان داده شد که این کاغذ استحکام زیادی داشته و می توان آن را تا سایزتولید و هر تصویری را به کمک پرینتر رنگی روی آن چاپ کرد.

پروفشور ژو یینگجی، مححق این پروژه گفت: یکی از مهمترین ویژگی های این کاغذ خواص ضد باکتریایی آن بوده که در بیمارستان ها ومصارف پزشکی بسیار مفید وپرکاربرد است همچنین باتوجه به ضد آتش بودن و استحکام بالای کاغذ در حفظ اسناد مهم و ارزشمند می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

از این روش، علاوه بر تولید کاغذ ضدآتش، می‌توان برای مهندسی بافت استخوان، رهاسازی دارو، جذب آلودگی‌های آلی و یون‌های فلزی نیز استفاده کرد.
پرینت