پنجشنبه 30 آبان 1398 18:18
ابداع فناوری جدید برای خواندن کتاب‌‌های بسته

محققان در جدیدترین تحقیقات خود توانستند فناوری را ابداع کنند که کتاب ها را بدون نیاز به بازکردن ان ها خواند.

به گزارش لیزنا، کتاب های قدیمی زیادی وجود دارند که به علت گذشت زمان کاغذ آن ها خشک شده و نمی توان آن ها را به راحتی ورق زد و خواند از این رو محققان توانستند با کمک امواج تراهرتز و فاصله ۲۰ میکرومتری بین صفحات برای خواندن هر صفحه مطالعه را به شیوه ای نوین تبدیل کنند.

 

محققان دانشگاه ماساچوست توانستند برای اولین بار فناوری ابداع کنند که بدون لمس کتاب می توان به راحتی و با سرعت بالا کتاب را خواند و از مطالب علمی درون آنها بهره مند شد. این دستگاه توانایی تشخیص حروف را حتی در ضخامتی به اندازه ۹ ورق دارد و برای تمامی گروه های سنی و سالمندانی که چشمان ضعیفی دارند قابل استفاده است.

ترکیبات شیمیایی مختلف به کار رفته در این فناوری باعث شده تا در زمان تصویربرداری، کاغذ و مرکب به راحتی از یکدیگر جدا شود.

 

در دستگاه نوین از فناوری درک بهتر متن های موجود در کتاب نیز استفاده شده همچنین مجهز به دوربین هایی می باشد که توانایی تشخیص کیفیت انواع کاغذها را دارد.

 

گفتنی است؛ در فیزیک، تابش تراهرتز قسمتی از امواج الکترومغناطیسی است که در محدوده فرکانس ۳ تا ۳ تراهرتز قرار دارد و در این فناوری این امواج می توانند کاغذی که بر روی آن متن نوشته شده و یا یک کاغذ سفید را به راحتی تشخیص دهند.
پرینت