شنبه 2 آذر 1398 1:27
خوانندگان رمان احساسات را بهتر درک می کنند

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که رمان‌های ادبی می‌خوانند احساسات دیگران را بهتر درک می‌کنند.  

 به گزارش لیزنا، محققان به تازگی دریافتند خواندن رمان‌های ادبی باعث می‌شود انسان درک بهتری در رابطه با عواطف و مسائل اجتماعی پیدا کند.

 دانشمندان در توصیف دلایل این امر می‌گویند: پیچیدگی موجود در روابط اجتماعی و تنوع شخصیت‌های موجود در داستان‌های ادبی باعث می‌شود خوانندگان تفسیرهای متفاوتی نسبت به مسائل روایت شده داشته باشند.

 لازم به ذکر است پیش از این نیز تحقیقات مشابهی صورت گرفت که در آنها قسمتی از یک رمان ادبی برای مطالعه در اختیار افراد قرار گرفت. نتایج اغلب آنها نشان داد نوعی ارتباط معنادار بین میزان درک خوانندگان از متون ادبی و درک روحیات و عواطف انسان‌ها و همچنین افزایش هوش هیجانی وجود دارد.

 گفته می‌شود در این نوع مطالعات برای ارزیابی میزان درک افراد در مورد عواطف انسانی از روش جالبی استفاده می‌شود. در این روش ابتدا تصاویری از حالت‌های مختلف چهره مقابل افراد نمایان شده سپس از آنان خواسته می‌شود تا در مورد حالت‌های درونی هر چهره توضیح دهند.

 به طور کلی محققان به این نتیجه رسیده‌اند که افراد علاقه‌مند به متون ادبی بهتر از سایرین می‌توانند از طریق حالت‌های چهره به ویژه چشم‌ها روحیات و درون اطرافیان را درک کنند.
پرینت