یکشنبه 4 اسفند 1398 10:59
دسترسی رایگان به پایگاه مقالات ناسا میسر شد

اگر شما هم به مطالب فضایی علاقه‌مندید و می‌خواهید از امواج تسونامی ۱۲۲ متری سیاره مریخ سر در بیاورید، بدانید ناسا در نظر دارد تمام مقالات علمی خود را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

به گزارش لیزنا، ناسا به تازگی تصمیم گرفت کلیه مقالات علمی خود را در فضای مجازی و به صورت رایگان منتشر کند. این سازمان تحقیقاتی وب‌سایتی تحت عنوان «پاب اسپیس«(Pubspace)»  راه‌اندازی کرده است که کاربران با مراجعه به آن می‌توانند به تمام مقالات منتشره از سوی ناسا دسترسی پیدا کنند.


این مقالات دامنه گسترده‌ای از مطالب جالب فضایی را در بر می‌گیرند؛ از امکان حیات در قمرهای نزدیک سیاره زحل گرفته تا تاثیر زندگی در ایستگاه‌های فضایی بر روی پیازچه موی فضانوردان!

پیش از این مقالات و مطالب منتشره از سوی ناسا با پرداخت هزینه در دسترس افراد قرار می‌گرفت و نهاد سیاست‌گذاری علم و فناوری آمریکا در سال ۲۰۱۳ از ناسا درخواست کرده بود تا دسترسی به مقالاتش را برای عموم تسهیل کند.


لازم به ذکر است عده‌ای این اقدام ناسا مبنی بر رایگان کردن مقالات را نقض امنیت ملی آمریکا خوانده و از این بابت ابراز نگرانی کرده‌اند.

در حال حاضر۸۵۰ مقاله در پایگاه اینترنتی Pubspace در دسترس عموم قرار گرفته و مقاله‌های بیشتری نیز در راه است.

پیش‌تر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به رایگان کردن مقالات نشریه‌های علمی اروپایی تا سال ۲۰۲۰ به منظور ارتقا و توسعه علم در سرتاسر جهان رأی مثبت داده بودند.
پرینت