جمعه 2 اسفند 1398 16:50
کارگاه ساخت کاغذ ابری در کتابخانه و موزه ملی ملک

کارگاه ساخت کاغذ ابری، هم‌زمان با برگزاری هشتمین جشنواره ماه هشتم در دهه کرامت ۱۳۹۵ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.
 

 به گزارش لیزنا، کارگاه ساخت کاغذ ابری با تدریس مهدی سهرابی، خوش‌نویس و ابری‌ساز، به رایگان در روز شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ خورشیدی از ساعت ۱۳ تا ساعت ۱۶ برگزار می‌شود.

 

ابری‌سازی یکی از هنرهای کهن ایرانی در فن کتاب‌آرایی است. هنرمندان ابری‌ساز با ایجاد نقوش اتفاقی و ترکیبات رنگی چشم‌نواز و زیبا، طرح‌های خیال‌انگیز و جذابی روی کاغذ پدید می‌آوردند. «ابری» در اصطلاح، کاغذی‌است که با درآمیختن رنگ‌های گوناگون روی آن، نقوشی درهم شبیه به ابر یا امواج آب بر آن، پدید می‌آید. از این‌گونه کاغذ برای آراستن حاشیه کتاب‌های نفیس خطی، مرقعات، متن قطعات خط و نقاشی، روی جلد، آستربدرقه کتاب، زمینه قلمدان و جعبه‌های روغنی استفاده می‌شده است. این کاغذ امروزه اما بیش‌تر برای قطعه‌نویسی به کار می‌رود.

 

کتابخانه و موزه ملی ملک با برگزاری «دوره آموزشی ابری‌سازی (کاغذ ابروباد)»، زمینه آشنایی بیش‌تر هنرجویان حوزه هنرهای سنتی کتابت و کتاب‌آرایی را با یکی از جذاب‌ترین تکنیک‌های این بخش فراهم می‌کند. مهدی سهرابی، خوش‌نویس، ابری‌ساز و قطاع کرمانشاهی مدرس این کارگاه آموزشی است. او پیش از این چند کارگاه و دوره آموزشی ساخت کاغذ ابری در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار کرده است.

 

علاقه‌مندان به شرکت در کارگاه ساخت کاغذ ابری برای نام‌نویسی می‌توانند تا ساعت ۱۶ چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ با شماره تلفن ۶۶۷۰۰۸۷۸ تماس بگیرند. این کارگاه با ظرفیت ۴۰ نفر  برگزار می‌شود اما حضور در آن تنها با نام‌نویسی پیشین ممکن خواهد بود. اولویت حضور در کارگاه با علاقه‌مندانی خواهد بود که با توجه به محدودیت ظرفیت، زودتر تماس گرفته و نام‌نویسی کنند.

 

بر اساس اعلام روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، هشتمین جشنواره ماه هشتم، هم‌زمان با فرارسیدن دهه کرامت از ۱۴ تا ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ خورشیدی با برنامه‌های گوناگون در حوزه فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی در کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی «تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» برگزار می‌شود.
پرینت