پنجشنبه 8 اسفند 1398 12:9
تندیس پایتخت کتاب ایران از اهواز به نیشابور منتقل شد

طی مراسمی در همایش گردهم‌آیی آموزشی مدیران فرهنگی کشور و پانزده نامزد راه یافته به مرحله نهایی دومین جشنواره کتاب ایران در شهر نیشابور،لوح و تندیس پایتخت کتاب ایران از اهواز به نیشابور تحویل شد.
 

به گزارش لیزنا، در همایش گردهم‌آیی آموزشی مدیران فرهنگی کشور و پانزده نامزد راه یافته به مرحله نهایی دومین جشنواره کتاب ایران در شهر نیشابور، لوح پایتخت کتاب ایران با حضور قنواتی مدیر کل ارشاد استان خوزستان به عباس کرخی سرپرست ارشاد شهرستان نیشابور تحویل داده شد.


پیش‌تر در مراسم پایانی دومین جشنواره پایتخت کتاب ایران، شهر نیشابور به عنوان دومین پایتخت کتاب ایران معرفی شده بود. با تحویل لوح عنوان پایتختی از اهواز به نیشابور این شهر تا یک سال دیگر به طور رسمی به عنوان پایتخت کتاب خواهد بود و مسئولان و مردم شهر نیشابور برنامه‌های پیشنهادی‌شان در عرصه ترویج کتاب و کتاب‌خوانی را به طور جدی‌تر دنبال و اجرا خواهند کرد.

در این مراسم، تنی چند از مسئولان محلی شهرستان نیشابور به ایراد سخنرانی پرداختند.

غلامحسین مظفری فرماندار نیشابور در سخنانی از کسب عنوان پایتخت کتاب توسط شهر نیشابور به عنوان رویداد مهم فرهنگی در این شهر یاد کرد و ابراز امیدواری کرد: نیشابور با کسب عنوان پایتخت کتاب ایران بیش‌ از پیش در ترویج و گسترش کتاب‌خوانی بکوشند و گل سر سبد شهر‌های ایران در عرصه‌ی کتاب‌خوانی باشند !


او همچنین متذکر شد: در کسب عنوان پایتخت کتاب توسط نیشابور نهاد‌های متعدد دولتی همکاری داشتند و البته بیش‌تر از نهاد‌های دولتی جریان‌های و تشکل‌های مردم‌نهاد و غیر دولتی کوشیدند و تلاش کردند و اگر مشارکت تشکل های مردم نهاد نبود کسب عنوان پایتخت کتاب توسط نیشابور میسر نمی‌شد.

همچنین همایون قنواتی مدیرکل ارشاد و اسلامی استان خوزستان، هم با ابراز خوشحالی از برگزاری جشنواره‌ای برای ترویج کتاب خوانی گفت: جشنواره پایتخت کتاب ایران به رقابت موثر و تاثیر گذار در عرصه‌ی کتاب‌خوانی منجر شده است.

اهواز در نخستین دوره جشنواره پایتخت کتاب ایران، به عنوان پایتخت کتاب معرفی شد و مدیر کل ارشاد واسلامی اهواز، هم گفت: با کمال میل و افتخار لوح و تندیس پایتخت کتاب ایران را به مردم فهمیم نیشابور تقدیم می‌کنم.


همایش مدیران فرهنگی و پانزده شهر نامزد پایتخت کتاب ایران از نوزدهم تا بیست و یک تیرماه در نیشابور به عنوان دومین پایتخت کتاب ایران برگزار می‌شود.

 اجرای خیام‌‌خوانی برخی دانش‌آموزان که در طرح «چلّه چارانه» و حفظ رباعیات خیام موفقیت داشتند، اهدای لوح پایتختی کتاب به شهردار و سرپرست فرهنگ و ارشاد نیشابور، رونمایی از نشان شرکت «گرینه» از حامیان مالی غیردولتی این طرح در پایتختی کتاب با نام «نیشابور، ققنوس کتاب ایران» و رونمایی از کتاب‌های «نیشابور؛ فلزکاری در اوایل دوره اسلامی» ترجمه «هادی بکائیان» و «مهر از شهر راز» تألیف «مهدی کوثری» از دیگر برنامه‌های جنبی این رویداد بود.
پرینت