دوشنبه 28 بهمن 1398 8:35
کتابخانه «القرویین» مراکش بازگشایی می شود

    به گزارش لیزنا، کتابخانه دانشگاه القرویین به زودی قدیمی ترین کتابخانه آفریقا، کتابخانه دانشگاه القرویین به روی عموم علاقه مندان و پژوهشگران باز خواهد شد
مراکش در شهر فِز، یکی از قدیمی ترین کتابخانه های دنیاست که حدود دوازده قرن گذشته توسط یک بانوی پیشگام تاسیس شد. این کتابخانه یکی از قدیمی ترین مخازن نگهداری از نوشته های تاریخی و نسخ خطی اسلامی ارزشمندی است که توسط مورخان نگاشته شده است. اما مشاهده و استفاده از این گنجینه غنی برای عموم مردم امکانپذیر نیست، چرا که کتابخانه و ساختمان آن طی اعصار گذشته دچار تلفات و خرابی  شده است.

  براساس گزارش منتشر شده توسط خبرگزاری نشنال ورلد، این معمار مراکشی در رابطه به پروژه بازسازی کتابخانه گفت: من از وجود مسجد در این دانشگاه باخبر بودم، اما نمی دانستم یک کتابخانه در اینجا واقع شدوزارت فرهنگ مراکش در سال ۲۰۱۲ تصمیم به بازسازی کتابخانه گرفت و عزیزه قائونی (Chaouni)، معمار مراکشی را که متخصص بازسازی ساختمان های قدیمی در یک مدل پایدار است را برای بازسازی این کتابخانه برگزید. عزیزه معتقد است که چالش های زیادی برای بازسازی این پروژه تاریخی وجود دارد. اما او موفق به بازسازی کتابخانه شده است و در ماه مه ۲۰۱۶ درهای کتابخانه به روی عموم مردم باز خواهد شد. نسخ خطی کمیاب و نادری در این کتابخانه وجود دارد که برای نگهداری از آن ها اتاقی تعیبیه شده است که دارای درجه حرارت دقیق و کنترل رطوبت است.

 وی در ادامه افزود: اتاق قبلی دارای چهار قفل بود که چهار فرد مختلف کلیدهای آن را نگهداری  می کردند، اما در بازسازی انجام شده این قفل های قدیمی، با چهار کد امنیتی دیجیتال جایگزین شدند.

 این معمار مراکشی بیان داشت: با توجه به اینکه برای دسترسی به کتابخانه باید از مسجد عبور کرد، یک ورودی جدید و جداگانه برای رفت و آمد مراجعان خارجی و غیر مسلمان تعبیه شد.

 عزیزه قائونی ترمیم سیستم لوله کشی کتابخانه و ایجاد یک لابی برای نمایش عمومی منابع و نسخ خطی را یکی دیگر از اقداماتی دانست که در این پروژه اجرا شده است.

 گفتنی است، این کتابخانه به زودی و در ماه مه برای استفاده عموم علاقه مندان و پژوهشگران بازگشایی می شود. وزارت فرهنگ مراکش از دیجیتال سازی نسخ خطی این مجموعه به منظور حفاظت بیشتر از منابع و دسترس پذیر ساختن آن ها خبر داده است.
پرینت