پنجشنبه 30 آبان 1398 18:20
اصفهانی ها بیشتر از تهرانی ها کتاب می خوانند

با وجود سپری شدن ۹ روز از طرح عیدانه کتاب تعداد کتاب های فروخته شده به ۶۶ هزار و  ۴۲۵نسخه رسیده است. استان اصفهان از ابتدا تا روز هشتم طرح عیدانه کتاب، تاکنون با سه هزار و ۵۰۱ خریدار پرفروش ترین استان در طرح عیدانه کتاب شناخته شد.

به گزارش لیزنا، تاکنون ۳۴۳ کتابفروشی از سراسر کشور در طرح عیدانه کتاب شرکت کرده اند که تاکنون ۲۵۰ کتابفروشی دارای فروش بوده اند که استان اصفهان با مشارکت ۵۴ کتابفروشی، استان پرفروش طرح عیدانه کتاب شناخته شد.

 کتابفروشی دانشجو در همدان با ۸۰۵ خریدار، مهرگان از اصفهان با ۶۶۷، دنیای زبان از لرستان با ۴۹۶، فرازمند رشت از گیلان با ۴۴۷، فروشگاه کتاب محام از اهواز با ۴۴۵، فرهنگسرای اصفهان از اصفهان با ۴۲۷،کتاب هانیوان از فارس با ۳۶۲، کتابسرای قلم از سنندج با ۳۵۹،انتشارات طاعتی از گیلان با با ۳۴۶ و شهر کتاب از لرستان با ۳۲۰ خریدار در جمع پرفروش ترین کتابفروشی بر اساس خریدار قرار گرفته اند.

 گفتنی است در طرح عیدانه کتاب برخی کتابفروشی ها کتاب های خود را که با شرایط تعیین شده در این طرح مطابقت داشته باشد با ۲۰ درصد تخفیف به خریداران می فروشند و موسسه خانه کتاب به نمایندگی از طرف معاونت امور فرهنگی مبلغ تخفیف را به کتابفروشان پرداخت می کند. تعداد كتاب های فروش رفته در طرح عیدانه كتاب از مرز پنجاه هزار نسخه گذشت است و تنها با سپری شدن هفت روز از طرح عیدانه کتاب تعداد کتاب های فروخته شده به ۵۳ هزار و ۴۴۹ نسخه رسیده است.

 استان اصفهان، تهران، خراسان رضوی،خوزستان، آذربایجان شرقی، گیلان، فارس ،همدان، کردستان و لرستان در صدر پرفروشترین استان ها در طرح عیدانه کتاب هستند. تاکنون در این طرح ۱۹ هزار و ۶۴۳ خرید که شامل ۵۳ هزار و ۴۴۹ نسخه کتاب است با مبلغ  ۸۳۹۲۸۶۴۲۵۰ ریال به ثبت رسیده است که مبلغ ۱۶۷۸۵۷۲۸۵۰ریال آن در قالب یارانه به کتاب فروشان پرداخت خواهد شد.

 شایان ذکر است طرح عیدانه کتاب از ۱۵ اسفند با ثبت نام و تأیید ۳۴۳ کتابفروشی برای مشارکت در آستانه نوروز آغاز شده است که تا کنون ۲۵۰ کتاب‌فروشی دارای فروش هستند. معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی، همزمان با آغاز سال نو تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتابفروشی های سراسر کشور، مستقیماً به خریداران کتاب پرداخت می کند.

به گزارش لیزنا، تاکنون کتاب ‌های «  T.N.T نیروی عظیم درون انسان» انتشارات نسل نو اندیش، «جادوی کار پاره وقت» انتشارات ذهن آویز، «واجب فراموش شده» انتشارات خیزش نو، «سلام بر ابراهیم» انتشارات شهید ابراهیم هادی، «بیشعوری» انتشارات تیسا، «شازده کوچولو» انتشارات نگاه، «چرا باید بسم الله بگوییم؟» انتشارات بوستان فدک، «جزء از کل» انتشارات چشمه، «بیا نباش» انتشارات شمشاد و «سمفونی مردگان» انتشارت ققنوس در صدر پرفروشترین کتاب‌ها در طرح عیدانه کتاب هستند.

 بر اساس آخرین آمار طرح عیدانه کتاب ،«تی.ان.تی (نیروی عظیم درون انسان)» تالیف موسسه انگیزش موفقیت آمریکا با ترجمه هادی فرجامی که با موضوع روانشناسی موفقیت در قطع رقعی، ۱۰۴ صفحه، شمارگان ۳۰۰۰نسخه با بهای ۲۵۰۰ تومان از سوی انتشارات نسل نواندیش منتشر شده است، رتبه نخست را در فروش این طرح به خود اختصاص داده است.

 همچنین کتاب «جادوی کار پاره وقت» نوشته جیم رآن  (Jim Rohn) با موضوع رشد و پرورش در تجارت بازار رسانی شبکه ای و تاثیرات شگفت کار پاره وقت در وضعیت مالی و ثروتمند شدن افراد که در قطع رقعی، ۷۶ صفحه، شمارگان ۵۰۰۰ نسخه با بهای ۵۰۰۰ تومان از سوی انتشارت ذهن آویز راهی بازار نشر شده است، در رتبه دوم فروش طرح عیدانه کتاب قرار دارد.

 کتاب «واجب فراموش شده» که حاوی رهنمودهای امام خامنه ای از سال ۸۹ تا ۹۲است به بیان یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری درحوزه فرهنگ می پردازد. این اثر که در قطع رقعی، ۸۸ صفحه، شمارگان ۲۵۰۰ نسخه با بهای ۳۵۰۰ تومان از سوی انتشارات خیزش نو منتشر شده است، جایگاه سوم را در میان پرفروش‌ها کسب کرده است.
پرینت