دوشنبه 28 بهمن 1398 8:32
کسب رتبه‌ دوم كشوري وبگاه ایرانداک در رتبه‌بندي جهانی وبومتريك

پايگاه‌وب پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران در جديدترين رتبه‌بندي وبومتريك (ژانويه ۲۰۱۶) با یک پله پیشرفت، رتبهء دوم را در ميان مراكز پژوهشي كشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش لیزنا، پايگاه‌وب ایرانداک در اين رتبه‌بندي كه در ميان حدود ۸ هزار موسسه پژوهشي و تحقيق و توسعه‌اي جهان برگزار شده، موفق به کسب رتبه ۲۶۱ در جهان شده که  نسبت به رتبه‌بندی پیشین ۲۸۶ پله رشد داشته است.

پژوهشگاه در این رتبه‎بندی موفق شده است در دو شاخص اندازه پایگاه‏‎وب و شمار فایلهای غنی رتبه اول کشور را کسب کند.

پايگاه‌وب پژوهشگاه تاکنون در چندین دوره از این رتبه‎بندی مقام اول را در كشور به دست آورده بود. اما در دوره پیشین (ژانويه ۲۰۱۴) در جایگاه سوم کشور قرار داشت. داده‌هاي آخرين رتبه‌بندي وبومتريك در ژانويه ۲۰۱۶ گردآوري شده و پس از تحليل، به تازگي، يعني در فوريه ۲۰۱۶ منتشر شده است.

نظام رتبه‌بندي وبومتريك، علاوه بر مراكز پژوهشي، دانشگاه‌ها، مدارس اقتصاد، بيمارستانها و مخزنها (repository) را با تاكيد بر ‌تعهد به انتشارات وب‌محور اطلاعات و ارائه‌ي ابتكار براي دسترسي آزاد رتبه‌بندي مي‌كند.

اين ارزيابي را گروه پژوهشي سنجه‌هاي مجازي CSIC - يكي از بزرگترين سازمانهاي عمومي پژوهشي اسپانيا و مركز اطلاعات و مدارك علمي وابسته به شوراي پژوهش ملي اسپانيا (CINDOC) – انجام مي‌دهد؛ اين گروه يك واحد پژوهشي است كه به عنوان ناظر فعاليت‌هاي پژوهشي و دانشگاهي بر روي وب عمل مي‌كند و هر سال در ماه ژانويه و ژوييه به رتبه بندي مراكز پژوهش و دانشگاهي در سراسر جهان اقدام مي‌كند.

 بومتريك از سال ۲۰۰۴ شروع شده است و بعد از آخرين تغييرها در معيارهاي ارزيابي، اكنون مبتني بر دو شاخص اصلي دسترس‌پذيري و فعاليتهاي وب‌محور است. گفتنی است، از سال گذشته میلادی دست‎اندرکاران این رتبه‎بندی تصمیم گرفتند ارزیابی پایگاه‎وب مراکز پژوهشی را به جای دو بار در سال، یک بار در سال برگزار کنند.
پرینت