دوشنبه 28 بهمن 1398 8:34
توجه به ارتقای کیفیت در انتخابات انجمن کتابداری

توجه بیشتر به عملکرد کیفی و توسعه روابط با نهادهای مربوطه از برنامه های انجمن کتابداری در دوره جدید خواهد بود.

فرامرز مسعودی، مسئول کمیته برنامه ریزی و ارزشیابی انجمن کتابداری در گفتگو با خبرنگار لیزنا درخصوص انتخابات پیش روی انجمن گفت: اولین دوره انجمن بعد از انقلاب از سال ۱۳۷۹ آغاز به کار کرد و اکنون طبق روال  گذشته انتخابات انجام می شود و انتخابات ششمین دوره در فروردین ۹۵ برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه هنوز نامزدهای انتخابات مشخص نشده اند ، بیان کرد: در حال حاضر بیشترین توجه بر اعلام رسمی این رویداد ازطریق رسانه ها و برنامه ریزی مجمع است.

مسعودی با اشاره به اینکه در انجمن اعضا به دو شکل عضو پیوسته و وابسته وجود دارند واعضای وابسته مدرک تحصیلی پایین تر از کارشناسی ارشد دارند اما اعضای پیوسته باید مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر داشته باشند و می توانند جز اعضای هیئت مدیره هم شوند، ادامه داد: طبق روال انجمن هفت نفربرای اعضای هیئت مدیره انتخاب می شوند و دو نفر هم هیئت بازرسی هستند و از میان این هفت نفر، پنج نفر باید از اعضای هیئت علمی دانشگاه باشند و دو نفر دیگر می توانند شاغل در سمت های دیگری باشند.

 ارتقای کیفیت خدمات کتابخانه ای در دوره ششم

مسئول کمیته برنامه ریزی و ارزشیابی انجمن کتابداری در خصوص رویکرد ها و برنامه های آتی انجمن اظهار کرد: در دوره پنج تغییراتی در انجمن شد که سعی داریم این روند تداوم یابد؛ از مهم ترین این مسایل حرکت مبتنی بر استراتژی های تعریف شده در انجمن و هم چنین حفظ جایگاه اول در بین انجمنهای علمی تحت نظارت وزارت علوم است.

 وی به برنامه های دیگری هم اشاره داشت و تصریح کرد: سعی داریم با سازمان های مرتبط دیگر همچون نهاد کتابخانه های عمومی، وزارت ارشاد و ... ارتباط بیشتری داشته باشیم و در ترویج فرهنگ کتابخوانی بیش از پیش تاثیر گذارباشیم البته در این راستا برنامه های مشترکی با نهاد کتابخانه های عمومی در دوره پنجم  انجام شده بود. مسعودی ارتقای کیفیت خدمات کتابخانه ای را هم از دیگر برنامه های اصلی دوره ششم به شمار آورد و اذعان داشت: شاخص های ارزیابی مورد توجه قرار می گیرد و تلاش می کنیم مشارکت کتابخانه ها را جلب کنیم و استانداردسازی بسیار جدی تر دنبال شودو کیفیت خدمات رسانی کتابخانه ها افزایش یابد.

  مسئول کمیته برنامه ریزی و ارزشیابی انجمن کتابداری در باره تعداد اعضای انجمن و تغییر در تعداد آن اظهار داشت: برای عضو حقیقی و حقوقی تلاش های زیادی انجام شده است و در دوره های اخیر افت مشارکت اعضا را داشته ایم و در حال حاضر بیشترین توجه به کیفیت فعالیت های اعضا است. وی به دیگر فعالیت ها در زمینه توسعه فعالیت اشاره داشت و گفت: شاخه های استانی را فعال کردیم و و در آذربایجان شرقی انجمن تاسیس کردیم.

 مسعودی در پایان اظهار کرد: وزارت علوم بهتر است سیستم ارزیابی را بازنگری کند و شاخص ها کیفی تر مورد توجه قرار بگیرند؛ همچنین در دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی ارتباط با انجمن ارتقا یابد و نهادهای سیاستگذار نظیر وزارت ارشاد ، شورای انقلاب فرهنگی و ... در برنامه ریزی ها نظر کارشناسان انجمن را بیشتر مورد توجه قرار دهند.
پرینت