پنجشنبه 8 اسفند 1398 11:6
برگزیدگان دومین مسابقه خلق کتاب تصویری شناخته شدند

آیین پایانی دومین دوره مسابقه خلق کتاب تصویری با حضور تعداد زیادی از علاقه مندان و دست اندرکاران حوزه ی ادبیات کودک در انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد.

ه گزارش لیزنا، در ابتدای این مراسم فریدون عموزاده خلیلی، مدیر بخش کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی درباره ی چگونگی پایه گذاری این جشنواره گفت: داستان خلق کتاب تصویری از جلسۀ مشترک موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، معاونت فرهنگی ارشاد، انجمن نویسندگان، انجمن تصویرگران و انتشارات علمی و فرهنگی آغاز شد.

 

عموزاده خلیلی افزود: در این جلسه پیشنهاد خلق کتاب تصویری از طرف غریب پور مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت و قرار شد هر یک از نهادهای شرکت کننده در جلسه با توجه به امکانات و توانایی هایشان به انجام این برنامه کمک کنند و این تجربه به خصوص از لحاظ اینکه یک کار گروهی محسوب می شود، بسیار قابل توجه است، چرا که معمولا این گونه کارهای گروهی به انشعاب می رسد و موفقیتی کسب نمی کند.

 

در ادامه دکتر شهرام نیا، مدیر عامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران گفت که همزمان شدن تصویرگری و نویسندگی در کتاب های کودک و نوجوان موضوع مهمی است و می تواند مورد توجه خاص قرار بگیرد.

 

شهرام نیا اضافه کرد: پیشنهاد من این است که می توان در نمایشگاه بین المللی کتابت هران نیز با الگوبرداری از همین مسابقه، کارگاه هایی برگزار کرد.

 

وی بازدید از نمایشگاه بولونیا را زمینه رشد بسیار خوبی برای دست اندرکاران ادبیات کودک قلمداد کرد و گفت: ما به فرصت های حضور در صحنه های نشر جهانی کمتر توجه داشته ایم، چون در کشور ما تامین هزینه چنین سفرهایی مشکل است و ناشران نیز کمتر به این موضوع توجه دارند و می توان گفت ما تا حدودی از صحنه بین الملل دور مانده ایم

شهرام نیا افزود: هیچ حوزه ای به اندازه حوزه کودک و نوجوان حرف برای گفتن ندارد، به علاوه این حوزه زودبازده است و چون زبان تصویر، یک زبان بین المللی است و متون کتاب های کودک، کوتاه تر است، به لحاظ هزینه و زمان با مشکلات کمتری روبرو خواهیم شد.

دکتر مسعود کوثری، مدیر عامل انتشارات علمی و فرهنگی نیز ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم به برگزیدگان این مسابقه وعده داد که کتاب هایشان توسط این ناشر به چاپ خواهد رسید. کوثری همچنین به همۀ تصویرگرانی که سال گذشته و امسال در این مسابقه حضور داشتند پیشنهاد کرد یک تصویر به این پروژه هدیه کنند تا از مجموعۀ این تصاویر  بتوان نمایشگاه های سالیانه برپا کرد. کوثری اظهار امیدواری کرد که این برنامه خلق کتاب تصویری به نهادی برای گردهمایی و دیدن کارهای خوب تبدیل شود و در نهایت بتوان ماحصل کار گروهی این مسابقه را با کمک موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در بولونیا به نمایش گذاشت.

در ادامه هدا حدادی یکی از داوران این مسابقه به نمایندگی از هیئت داوران بیانیه را قرائت کرد. در قسمت هایی از این بیانیه آمده است:

"این دومین باری است که کارگاه ‌های خلق کتاب تصویری با همگرایی دو انجمن مستقل، یک ناشر  با سابقه و نهادی دولتی برگزار می ‌شود .این، خود به تنهایی موفقیتی است که چنین ترکیبی بتواند دوبار، یک رویداد را برگزار کند و در نوبت دوم، موفق‌تر هم ظاهر شود. از همه مهم‌تر، کار مشترک نویسنده، تصویرگر است. شرایطی که به ‌طور طبیعی در خارج از این کارگاه ‌ها فراهم نیست. این ها، به ‌تنهایی و دست کم در این سرزمین و منتزع از نتیجه ‌اش، جای شکر و مباهات است. اما کتاب ‌های تصویری، با یک بار و دوبار، حتی با چند بار کارگاه تصویری، به جریانی ماندگار تبدیل نمی ‌شود. چرا که کتاب تصویری تنها یک شکل از نوعی از ادبیات کودک نیست، بلکه در حقیقت برونداد ِنوعی تفکر و ساختار روایی است و عمیقا به فرهنگ و ساختار فکری جامعه‌ پدیدآورش، وابسته است. بدین معنی که برای خلق کتاب تصویری، اول باید ساختمان فکری و منطق روایی آن را آموخت، منطقی که به ‌طور طبیعی در امتداد تاریخی ادبیات و فرهنگ ایرانی قرار نمی‌ گیرد".

در انتها اسامی برگزیدگان این مسابقه به شرح زیراعلام شد:

-  جایزه اول برای کتاب «یک روز معمولی در قهوه خانه» به نویسندگی پیام ابراهیمی و تصویر گری فاطمه خسرویان ( هزینه رفت وبرگشت به نمایشگاه بولونیا)

-  برگزیده دوم: «آقای موش کور خانه نیست» ،نویسنده مهسا لزگی، تصویرگر حمیده خسرویان

-  برگزیده های سوم به طور مشترک: «چیلک یک دوسه»، نویسنده سمیرا قیومی، تصویرگر مریم یکتافر
                                برگزیده سوم: «قصه یه قصه» نویسنده زینب حسینی، تصویرگر، زینب علیزاده

 گفتنی است که حمیده خسرویان تصویرگر برگزیده دوم نیز به بولونیا اعزام شده و به دیگر برگزیدگان نیز نیم سکه بهار آزادی اهدا شد.
پرینت