جمعه 2 اسفند 1398 16:51
«نوسازی و اصلاح قوانین حق مولف در اروپا»

کمیته انجمن های دکومانتاسیون و اطلاع رسانی اروپا (EBLIDA) و ایفلا «چارچوب ارتباطات اتحادیه اروپا به سوی قوانین جدید حق مولف» را در دسامبر ۲۰۱۵ (آذر ۱۳۹۴) منتشر کرد.

به گزارش لیزنا، مباحث فرهنگی، آموزش و پژوهش یکی از مهم ترین اصول اقتصاد تولیدی اروپا است که نیازمند پشتیبانی به وسیله به روز رسانی چارچوب حق مولف است. به روز رسانی چارچوب و قوانین حق مولف سبب توسعه فناوری و پشتیبانی از افزایش دسترسی به محتوای کتابخانه و آرشیو است.

 ایفلا از پیشنهاد کمیته انجمن های دکو مانتاسیون و اطلاع رسانی اروپا برای «راهبرد بازار دیجیتال» پشتیبانی کرد و از مقاصد کمیته مزبور برای ایجاد قوانین حق مولف برای اروپا و مناسب سازی آن ها با عصر دیجیتال و به روز رسانی چارچوب قوانین حق مولف حمایت نمود.

  آنسیپ (ANSIP) معاون رئیس کمیته اروپایی بازار دیجیتال نیز به دسترسی گسترده مردم به محتوای فرهنگی آنلاین و برنامه Commissioner Oettinger برای اصلاح و ایجاد حق مولف در محیط دیجیتال کمک کرد.

 جوکا رلندر(Jukka Relander) رئیس EBLIDA اعلام کرد:" از آنجایی که کتابخانه ها و آرشیوها در اروپا محدودیت ها و استثناء های رسمی و مشخصی برای دسترسی به محتوای دیجیتال کشورهای عضو  در اتحادیه اروپا را ندارد، کتابخانه و آرشیو نمی توانند اطلاعات را به صورت موثری در سراسر اروپا به اشتراک بگذارند. اعضای ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا دسترسی نابرابر و مختلفی به اطلاعات دارند. کتابخانه ها و آرشیوها در قرن ۲۱ نیازمند قوانین مشخصی  هستند که به وسیله آن می توانند ماموریت خود را برای ارائه خدمات عمومی و فراهم آوری دسترسی آزاد به اطلاعات با هدف کمک به ساخت جامعه ای خلاق و فراگیر به انجام رسانند. EBLIDA  با اتحادیه اروپا درباره گسترش دسترسی به محتوای دیجیتال در سراسر اروپا موافق است و از فرصت های همکاری و مشورت با اتحادیه اروپا در زمینه اصلاح قوانین حق مولف و ایجاد جامعه ای خلاق و فراگیر استقبال می کند".

 دونا اسچیدر(Donna Scheeder) رئیس ایفلا افزود: " ما از تعهدات کمیته در زمینه محدودیت ها و استثنائات حق مولف مرتبط با دانش، پژوهش و آموزش به عنوان یک کلید اصلی در بازار دیجیتال استقبال می کنیم. کمیته به محدودیت ها و استثنائات جدید به منظور امکانپذیر ساختن متن کاوی و داده کاوی، راهنمایی در مورد منابع کتابخانه از راه دور و محافظت دیجیتال از منابع توجه خواهد کرد و  درک خود از چالش های موجود در کتابخانه و آرشیوها در عصر دیجیتال حاضر را نشان خواهد داد".

 ایفلا و EBLIDA هر دو به مسائل اساسی کتابخانه ها که نمی توانند بلافاصله به ابزار ارتباطی نوین مجهز شوند، اشاره کردند. آن ها اعلام کردند که طی فرآیند نوسازی و اصلاح قوانین حق مولف اتحادیه اروپا، کمیته به مسائل دیگری مانند اطمینان از دسترسی تمام شهروندان اروپایی به اطلاعات و خدمات کتابخانه که برای کاربران کتابخانه و آرشیو مفید است، توجه خواهد کرد. 
پرینت