پنجشنبه 30 آبان 1398 18:19
حمله به کتابخانه اوکراینی در مسکو و دستگیری مدیر کتابخانه

پس از مشورت با کمیته انجمن کتابداری روسیه در ایفلا، بیانیه ای با مضمون آزادی دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان  تهیه شد. این بیانیه توسط ایفلا که نهادی موثر و جهانی در حوزه کتابخانه و رویدادهای مرتبط با آن است، تهیه شده و هم اکنون بر روی وب سایت آن منتشر شده است.

به گزارش لیزنا، در پی حمله مسلحانه پلیس به کتابخانه ادبیات اوکراین در مسکو، مورخ ۲۹ اکتبر ۲۰۱۵، پلیس، ناتالیا شارینا (Natalya Sharina) مدیر کتابخانه را به اتهام انتشار کتاب های افراطی دستگیر کرد. بعد از گذشت دوره کوتاهی از زندانی شدن وی، او در بازداشت خانگی به سر می برد. ناتالیا شارینا بر اساس بخش دوم ماده ۲۸۲ قانون کیفری به تحریک نفرت قومی و دشمنی متهم شده است.

 فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری ( ایفلا) به  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر متعهد است. براساس این ماده : هر کس حق آزادی عقیده و بیان دارد و این حق شامل آزادی در داشتن عقاید بدون مداخله برای جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای و بدون در نظر گرفتن مرزها می شود. کتابخانه ها و کتابداران نقش مهمی در هر کشور و جامعه به منظور دسترس پذیری و انتشار طیف گسترده ای از دانش و ادبیات ایفا می کنند. این حرفه سزاوار سطح بالایی از احترام و توجه است.

 ایفلا معتقد است که حمله به کتابخانه و بازداشت ناتالیا شارینا، مدیر کتابخانه غیر ضروری بوده و خواستار رسیدگی سریع به این موضوع در چارچوب قوانین ملی و بین المللی بدون ایجاد تشویش و محیط متشنج است. همچنین ایفلا خواستار مجوز ادامه کار و فعالیت کتابخانه ادبیات اوکراین در چارچوب قانون و رفع موانع موجود است.
پرینت