یکشنبه 4 اسفند 1398 10:32
نشست بررسی دستاوردهای ایکا ۲۰۱۵ ایسلند برگزار شد

نشست بررسی دستاوردهای سفر هيئت اعزامی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به ایسلند برای شرکت در اجلاس شورای جهانی آرشیو ( ايكا ۲۰۱۵) برگزار شد.

به گزارش لیزنا، در این نشست که با حضور شهرام یوسفی فر، معاون اسناد ملي و قاسم نصیرپور، مدیر کل حراست سازمان در سالن استاد پراهم ساختمان آرشیو ملی برگزار شد نکات مهم این سفر مورد ارزیابی قرار گرفت.

نصیرپور با اشاره به این نکته که فرهنگ مردم ایسلند بسیار فضای همکاری میان ایران و این کشور را فراهم می سازد اظهار کرد: به درخواست سفیر ایران در نروژ صحبت های زیادی با مسئولین ایسلند انجام شد و در نهايت قرار بر آن شد دفتر فرهنگی ایران در ایسلند تاسیس شود.

وی ادامه داد: فضای این سلسله جلسات به صورتی بود که ما را برای همکاری بسیار امیدوار کرد. اما متاسفانه شناخت درستی نسبت به ایران در میان سایر ملل و گروه ها وجود نداشت و ما مجبور بودیم بسیاری از مواقع مدت زمان طولانی به بیان تاریخ گذشته ایران بپردازیم.

پس از نصیرپور، شهرام یوسفی فر به بیان نقطه نظرات خود درباره این سفر پرداخت. وی در این زمینه گفت: محورهای این اجلاس شامل امنیت و حفظ اطلاعات، دسترسی و صیانت از اطلاعات، داده های باز و حقوق بشر، اعتبار و اصالت اسناد دیجیتال و رهیافت های مشترک در وضعیت های اضطراری بود.

وی ادامه داد: متاسفانه قبل از سفر بررسی های لازم صورت نگرفته بود و به همین خاطر فشار کار ما بسیار زیاد شد. در این اجلاس شصت سخنرانی برگزار شد که ما برای پوشش همه آنها دست به تقسیم کار ویژه ای زدیم و خداروشکر از پس آن بر آمدیم و در نهایت توانستیم با ۱۵ مسئول تراز اول کتابخانه های ملی و آرشیوهای کشورهای جهان دیداری داشته باشیم که امری بسیار حائز اهمیت بود


 
پرینت