پنجشنبه 8 اسفند 1398 12:8
نکوداشت نوش‌آفرین انصاری توسط خانه‌کتاب برگزار شد /قدردانی لیزنا از وی

مراسم گرامیداشت نوش آفرین انصاری، دبیر شواری کتاب کودک، همزمان با هفته کودک توسط موسسه خانه کتاب برگزار شد.

به گزارش لیزنا، بزرگداشت نوش آفرین انصاری در نشست عصر کتاب توسط خانه کتاب بعد از ظهر روز شنبه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۴ در سالن استاد شهناز پارک هنرمندان برگزار شد.  

 در این مراسم، هوشنگ مرادی کرمانی، دکتر مهدی محقق،  شهرام اقبال زاده، نویسنده و مترجم کودک، فریبا افکاری، سید هادی خامنه ای، حجت الاسلام محمود دعایی، مدیر انتشارات اطلاعات، سید کاظم حافظیان رضوی و جمعی از دوستاران نوش آفرین انصاری حضور یافتند.

 در ابتدا، مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل خانه کتاب ضمن خوش آمد گویی به مهمانان گفت: «توماس کارلایل» تاریخدان و اندیشمند اسکاتلندی معتقد بود خرد تاثیر زیادی در تاریخ داشته است. کارلایل در کتابی با عنوان «درباره قهرمانان، قهرمان پرستی و نقش قهرمانی در تاریخ» که اندیشه‌هایش را بیان کرده از قهرمانانی نام می‌برد که با توجه به وقایع پیرامونشان زمان را محو کرده‌اند و بر اساس اراده‌ای که داشته‌اند توانسته‌اند جایگاهشان را در تاریخ رقم بزنند و از آنان به عنوان قهرمانان بزرگ یاد کرده ‌است. غلامی جلیسه بیان کرد: برخی نویسندگان ما مانند نوش‌آفرین انصاری مصداق واقعی تئوری مردان و زنان بزرگ به شمار می‌آیند و ما دراین مراسم قرار است از بانو نوش آفرین انصاری که در حوزه کتاب وکتابداری و کتابخوانی و کتاب کودک زحمات فراوانی کشیدند و تاثیرات فراوانی گذاشتند و خواهند گذاشت تقدیر کنیم.

 سپس دکتر مهدی محقق، همسر نوش آفرین انصاری سخنرانی کرد وگفت:  از همه حضار که با قدم خویش مجلس را مزین ساختند تشکر می کنم و این نشان دهنده علاقه همه آنان به علم و دانش و فرهنگ و کتاب و قلم است. در ادامه وی سخنانی در مورد خصوصیات خوب نوش آفرین انصاری بیان کرد و گفت ایشان در طول زندگی، من را یاری می رساند.

  در ادامه مراسم بزرگداشت، حجت‌الاسلام محمود دعایی سخنرانی کرد و بیان داشت: اگر بتوانید از کتابخانه شخصی خانم انصاری و آقای محقق در منزلشان بازدید کنید می‌بینید که چه آثار ارزشمندی که برخی با امضا و دست‌خط افرادی مانند ماهاتما گاندی و جواهر لعل نهرو است در کتابخانه ایشان دیده می‌شود که نشان دهنده عظمت و جایگاه این دو استاد ارزشمند است.  
وی در ادامه به چگونگی آشنا شدن نوش‌آفرین انصاری و مهدی محقق اشاره کرد و گفت: ریشه آشنایی این دو بزرگوار برمی‌گردد به زمانی که مهدی محقق به عنوان استاد برای آموزش زبان و ادبیات فارسی به نوش‌آفرین انصاری انتخاب شد. محقق وقتی در مقام استادی در کنار شاگرد قرار گرفت با اقیانوس عظیمی از دانش روبه‌رو شد و از آنجا بود که این دو بزرگوار مکمل هم شدند و هر پیشرفت و کمالی که به‌دست آوردند به دلیل همنشینی و همکاری با یکدیگر بوده است. دعایی درباره ویژگی‌های نوش‌آفرین انصاری نیز گفت: این بانو سال‌های درازی از عمر خود را صرف آموختن و آموزاندن به کودکان و نوجوانان و همچنین محققان و دانشجویان و پژوهشگران کرده است و چه درمقام کتابداری و چه در مقام نویسندگی حدود نیم قرن کوشیده است و با تلاش و کوشش در شورای کتاب کودک امروزه کتاب‌های مناسبی برای کودکان و نوجوانان تولید شده است. همچنین انصاری با ترویج زبان مناسب سن کودکان در گسترش زبان فارسی و گسترش فرهنگ ملی کارهای ارزشمندی انجام داده است.

 در ادامه مراسم سید کاظم حافظیان رضوی، بیانیه انجمن کتابداری واطلاع رسانی ایران را به مناسبت مراسم نکوداشت نوش آفرین انصاری در عصر کتاب خانه کتاب، قرائت کرد.

 سپس شهرام اقبال زاده، نویسنده و مترجم کتاب کودک صحبت کرد و از یحیی مافی گفت و افزود: مافی می گفت شورای کتاب کودک دو ستون دارد، یکی نوش آفرین انصاری و دیگری توران میرهادی است. وی ادامه داد: کارهای مدنی من کارآموزی و شاگردی بزرگان شورا و در راس آن این دو بزرگوار بوده است.

 اقبال زاده گفت: در جوامع مدنی خرد جمعی حاکم است اما عده ای قلب تپنده سازمان هستند که به همه جا خون میرسانند و بی گمان یکی از کسانی که قلب شوراست، نوش آفرین انصاری است. وی افزوذ: ایشان یک چهره بین المللی است و در قلمرو ادبیات کودک در IBBY یک نام‌ آفرین برای ایران است.

 درادامه برنامه، مستند صحبتهای نسرین دخت عماد خراسانی، پوراندخت سلطانی و توران میرهادی درباره نوش آفرین انصاری پخش شد. همچنین فریبا افکاری در مورد مدیریت خوب و  فعالیتهای نوش آفرین انصاری در دانشگاه تهران صحبت کرد و از تلاشهای وی برای انتخاب بهترین اساتید سخن گفت.

 هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده کودک و نوجوان، در این مراسم گفت: تصویری که از آدم‌ها در ذهنم دارم شبیه مجسمه‌ای است بالابلند از خوبی‌ها. وقتی از آنها تجلیل می‌شود آن مجسمه آن قدر بزرگ است که به راحتی نمی‌توانم همه ابعاد آن را تشبیه کنم. همچنین همه این مجسمه‌ها دنیای درونی خاصی دارند که با هیچ دوربینی‌ قابل انعکاس نیست و ای کاش می‌شد مجسمه‌ای هم از درون انسان‌ها ساخت. این نویسنده اظهار کرد: اگر کتاب‌های من در سطح جهان شناخته و ترجمه شده است و موفقیتی به‌دست آورده‌ام، آن را مدیون شورای کتاب کودک و تلاش‌های خانم انصاری می‌دانم. البته من هم آدم با استعدادی بوده و هستم و نمی‌خواهم خودم را کوچک نشان دهم. من نه پارتی داشتم و نه جزو گروه و دسته خاصی بودم و شورای کتاب کودک آثار را فقط براساس خود اثر انتخاب میکند. مردای کرمانی در ادامه داستانی را که در قالب فیلم‌نامه در ۸ آیتم درباره کفش‌های نوش‌آفرین انصاری نوشته بود، برای حضار قرائت کرد.

 آخرین سخنران مراسم نوش آفرین انصاری بود. وی در مورد کتابی که قرار بود از آن رونمایی شود صحبت کرد و گفت: اولین مجموعه ای که از مقالاتم چاپ شد در سال ۱۳۵۴ توسط انتشارات طوس بود و کتاب امروز دومین تجمیع مقالات من است که ۴۰مقاله در آن است و این مقاله ها در گستره زمانی ۵۲ سال در مجله های مختلف چاپ شده بود و از خانه کتاب برای تجدید چاپ مجدد آنها سپاسگزارم. وی در ادامه گفت: از همه سخنرانان تشکر میکنم و از نسریندخت عمادخراسانی، پوری سلطانی و توران میرهادی هم تشکر میکنم که با من سخن گفتند و امیدوارم همه شما سلامت و موفق باشید و کتاب دوستان و کتاب خوانان را هر طور که میتوانید تشویق کنید.

 در ادامه مراسم از کتاب "کتاب، کتابداری و کتاب پژوهی در نوشته های نوش آفرین انصاری" رونمایی شد و در پایان نیز با اهدای لوح تقدیر و هدایا از سوی افراد، نهادها و سازمانهای مختلف از وی تقدیر شد.

همچنین پایگاه خبری کتابداری و اطلاع رسانی ایران (لیزنا) در مراسم بزرگداشت نوش‌آفرین انصاری در نشست عصر کتاب خانه کتاب با اهدای لوح سپاس از خدمات ارزشمند نوش‌آفرین انصاری قدردانی کرد.

متن سپاس نامه لیزنا به شرح زیر است:

 سپاس نامه

سرکارخانم نوش‌آفرین انصاری

پایگاه خبری کتابداری ایران (لیزنا) افتخار دارد به پاس خدمات ارزشمند علمی شما استاد گرانمایه که با کوشش، تلاش و دلسوزی و انس با کتاب و قلم، آثار گرانسنگ و ماندگاری از خود بر جای گذاشته اید، به عنوان استاد پیشکسوت و برجسته کتابداری قدردانی نماید. اینجانب به نمایندگی از طرف هیئت مدیره پایگاه خبری کتابداری ایران (لیزنا)،  لوح سپاس لیزنا را به عنوان نمادی از قدردانی و تمجید به محضرتان تقدیم می دارم و از پروردگار متعال برای سرکارعالی سعادت و سلامت مسئلت می نمایم.

 مهسا فردحسینی

مدیرمسئول پایگاه خبری کتابداری ایران (لیزنا)
پرینت