جمعه 2 اسفند 1398 15:43
تفاهم‌نامه میان کتابخانه ملی با برخی از کتابخانه‌های کربلا و نجف

معاون کتابخانه ملی از امضای تفاهم‌نامه میان کتابخانه ملی با تعدادی از کتابخانه‌های شهرهای کربلا و نجف خبر داد و گفت: قرار است کتابخانه ملی در بحث فهرست‌نویسی و مرمت نسخ خطی با این کتابخانه‌ها همکاری کند.

به گزارش لیزنا، غلامرضا امیرخانی، معاون کتابخانه ملی با بیان جزئیاتی از سفر مسئولان کتابخانه ملی به کشور عراق گفت: هدف از سفر به کشور عراق، بازدید از کتابخانه‌های مهم شهرهای نجف و کربلا بود. در این سفر قرار شد کتابخانه ملی در برخی از امور به کتابخانه‌های موجود در این شهرها کمک کند. 
وی ادامه داد: قرار شد کتابخانه ملی که سابقه خوبی در نگهداری از نسخ خطی دارد در برخی از امور مانند تربیت نیروی متخصص برای این کتابخانه‌ها، مرمت نسخ خطی موجود در این مراکز و فهرست‌نویسی این منابع ارزشمند به کتابخانه‌های شهرهای کربلا و نجف یاری رساند.امیرخانی در ادامه از تدوین «دانشنامه کربلا» خبر داد و یادآور شد: این امر به درخواست رئیس مرکز مطالعات آستان مقدس حضرت سیدالشهدا(ع) انجام می‌شود. وی در این دیدار نسبت به گزینش مدخل‌ها و تدوین این دانشنامه از کتابخانه ملی دعوت به همکاری کرد.معاون کتابخانه ملی همچنین به وضعیت نامطلوب کتابخانه‌های موجود در کشور عراق اشاره کرد و افزود: مدت هاست که عراق درگیر جنگ است و به همین دلیل کتابخانه‌ها و نسخ خطی این کشور در معرض خطرهای جدی از جمله نابودی هستند. هرچند تلاش‌هایی برای صیانت این منابع انجام می‌شود، اما به هر حال نابودی و خسارت در این زمینه به دلیل شرایط نامساعد تا حدودی غیر قابل اجتناب است.
پرینت