پنجشنبه 8 اسفند 1398 11:9
پوری سلطانی در دویستمین شماره بخارا

بخشی از دویستمین شماره بخارا به جشن نامه پوری سلطانی اختصاص یافته است.

به گزارش لیزنا، شماره یکصد و ششم مجله بخارا انتشار یافت که در واقع با احتساب نود و چهار شماره مجله کِلک ، دویستمین شماره از کِلک تا بخاراست و از روز یکشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ در دسترس علاقمندان قرار گرفت . در این شماره بخشی از مجله به جشن نامه پوری سلطانی اختصاص یافته است. در این بخش مقالاتی از ایرج افشار، سیدعبدالله انوار، ه.ا.سایه، بهاءالدین خرمشاهی، کامران فانی، نوش آفرین انصاری و… را درباره پوری سلطانی و مرتضی کیوان می خوانیم .

جشننامه پوری سلطانی

زندگی و آثار پوری سلطانی/ ناهید حبیبی آزاد

یادی از مرتضی کیوان/ ایرج افشار

خانم سلطانی و کتابداری/ سیدعبدالله انوار

بانوی بهشتی/ کامران فانی

پوراندخت‌نامه/ بهاءالدین خرمشاهی

برای پوری عزیزم/ نوش‌آفرین انصاری

پوری/ فریده رهنما

آتش بی‌خاکستر/ شیفته سلطانی

شخصیتی چون پوری سلطانی/ بابک شادلو

پوری سلطانی همیشه عاشق/ نورالله مرادی

نامه مرتضی کیوان به جمالزاده و پاسخ او

مردی که شب به سلامِ آفتاب رفت/ پوری سلطانی

هشت نامه کیوان به همسرش پوری سلطانی

خون‌بها/ ه‍. الف. سایه

عشق سربلند گفتگو با پوری سلطانی)/ میلاد عظیمی)

همچنین سایه در شب پوری سلطانی بیان کرد: پوری، جانِ جان ماست

بنیاد موقوفات زنده یاد استاد ایرج افشار عصر روز یکشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۴، میزبان فرهنگ دوستان ایران زمین برای بزرگداشت پوری سلطانی، استاد پیشکسوت و مادر کتابداری نوین ایران بود.

به گزارش خبرنگار لیزنا، شب پوری سلطانی، به همت علی دهباشی و از مجموعه شب‌های بخارا و با حضور هوشنگ ابتهاج، نوش آفرین انصاری، کامران فانی، عبدالله انوار، بهاء الدین خرمشاهی، علی دهباشی و سایر استادان، بزرگان و فرهیختگان کتابداری، فرهنگ و ادب و جمع کثیری از دانشجویان و دوستداران پوری سلطانی برگزار شد.

طبق اعلام برگزارکنندگان این بزرگداشت، مراسم از ساعت ۱۷ در بنیاد آغاز می شد اما در چند ساعت پیش از آغاز رسمی برنامه به دلیل حضور جمع زیادی از دوستداران استاد سلطانی، درب اصلی سالن برگزاری بسته شد و میهمانان به سالن مجاور هدایت شدند، با این وجود در هر دو سالن افراد زیادی سرپا ایستاده و شاهد برگزاری مراسم بودند.
این مراسم با سخنرانی علی دهباشی، سردبیر مجله بخارا، آغاز شد. وی اعلام کرد دویستمین شماره مجله بخارا به شب پوری سلطانی اختصاص یافته است.
در ادامه فیلم مستند پوری سلطانی با عنوان «برای کتابهایم» به کارگردانی رضا حائری پخش شد. سپس عبدالله انوار، نوش آفرین انصاری، بهاء الدین خرمشاهی، کامران فانی به ترتیب درباره پوری سلطانی سخنرانی کردند. در ادامه گروه موسیقی سرو آزاد روی سن حاضر شدند و برنامه اجرا کردند.
سپس هوشنگ ابتهاج دوست دیرین پوری سلطانی با تشویق بسیار حاضران بویژه جوانان روی سن حاضر شد و گفت: "پوری، جانِ جان ماست". 

در پایان، پوری سلطانی به روی سن آمد و از دویستمین شمارۀ نشریه بخارا رونمایی کرد و در سخنانی از حاضران تشکر کرد و از جوانان خواست که به رشته کتابداری و حرفۀ خود عشق بورزند.
پرینت