پنجشنبه 30 آبان 1398 18:20
«کتابخانه آینده» در نروژ احداث می شود

کتابخانه آینده پروژه ای است که برای آن آثاری از ۱۰۰ نویسنده در یک اتاق مخصوص در کتابخانه‌ای در اسلو جمع‌آوری خواهند شد تا سال ۲۱۱۴ به انتشار برسند.

به گزارش لیزنا، یک هزار درخت خارج از اسلو برای تهیه کاغذ کتاب‌‌ها در زمان انتشار کاشته شده است. مارگارت اتوود نخستین نفر از ۱۰۰ نویسنده است، که اثرش را در پروژه «کتابخانه آینده» قرار خواهد داد.

 این پروژه داستان‌هایی از نویسنده‌های متفاوت را هر سال به مجموعه اضافه می‌کند، که در نهایت تمام آنها در سال ۲۱۱۴ منتشر خواهند شد. «کتابخانه آینده» توسط هنرمند اسکاتلندی کتی پترسون پایه‌گذاری شده، و کتاب‌ها در اسلو پایتخت نروژ نگهداری خواهند شد.

 مارگارت اتوود، برنده جایزه بوکر در سال ۲۰۰۰ گفت : «به اینکه قسمتی از این کار را به عهده دارم، افتخار می‌کنم. حداقل این پروژه اعتقاد دارد که بشریت تا ۱۰۰ دیگر نیز به حیات خود ادامه می‌دهد. «کتابخانه آینده» در طول دهه‌ها توجه مردم را به خود جلب خواهد کرد، همچنان که درخت‌ها بزرگ و بزرگتر می‌شوند، در اطراف آنها مردم به زندگی ادامه می‌دهند و تلاش می‌کنند حدس بزنند، نویسنده‌ها در جعبه‌های مهر و موم شده چه چیزی گذاشته‌اند.»  برخلاف پرفروش‌ترین کتاب‌های اتوود، «داستان خدمتکار» و «آدمکش کور»، این اثر را مردم در زمان حیات او نخواهند خواند. کتابخانه آینده هر سال از یک نویسنده برای مشارکت در این پروژه دعوت خواهد کرد. این نوشته‌ها در یک مکان مخصوص در کتابخانه‌ای در اسلو نگهداری خواهند شد. مقامات اسلو همچنین اجازه کاشت یکهزار درخت را در جنگل‌های اطراف اسلو داده‌اند. قرار است این درخت‌ها کاغذ مورد نیاز چاپ کتاب‌‌ها را، در سال ۲۱۱۴ تامین کنند.

پترسون خالق این پروژه گفت : «این رویای من است که اتوود برای کتابخانه آینده بنویسد. من دوست دارم بدانم چه می‌نویسد، اما هیچ‌گاه نخواهم فهمید.»
پرینت