دوشنبه 28 بهمن 1398 8:31
افتتاحیه نمایشگاه کتاب

آیین افتتاحیه بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران روز سه‌ شنبه (۱۵ اردیبهشت) با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شود.

به گزارش لیزنا، مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران،  ساعت ۹ صبح روز سه‌ شنبه، (۱۵ اردیبهشت)  در ضلع جنوبی مصلی امام خمینی (ره) برگزار می ‌شود. در این مراسم  دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی رئیس بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مدیران کمیته‌های نمایشگاه، جمعی از مسئولان کشوری، ناشران و اهالی رسانه حضور خواهند داشت.

بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، گفت‌و‌گو با جهان» از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

همایون امیرزاده رئیس کمیته انتخاب ناشر نمونه سال ۱۳۹۳ از معرفی ۹ ناشر به عنوان ناشر نمونه سال در افتتاحیه بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و گفت: معیار انتخاب ناشر نمونه سال ۹۳ از کیمت‌گرایی به کیفیت‌گرایی تغییر یافته است. داوری ناشر نمونه سال ۹۳ از دیگر فعالیت‌های این کمیته به شمار می‌آید. اقدامات داوری ناشران ۹۳ را به پایان رسیده و این ناشران در روز افتتاحیه نمایشگاه با حضور رئیس جمهوری ایران، در نمایشگاه کتاب تهران معرفی خواهند شد. ۵ ناشر نمونه، یک ناشر شایسته تقدیر و سه ناشر بخش جنبی در افتتاحیه  نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران معرفی خواهند شد.

در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تعداد ناشران شرکت‌کننده نسبت به سال گذشته نزدیک به ۵ درصد رشد داشته است. امسال حدود دو هزار و یکصد ناشر داخلی و دو هزار و هشتصد ناشر خارجی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حاضر می‌شوند و کتاب‌های خود را به بازدیدکنندگان این نمایشگاه عرضه می‌کنند.

قائم مقام و معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران از عرضه آثار بیش از ۲۸۰۰ ناشر خارجی در نمایشگاه کتاب امسال خبر داد و گفت: در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۶۵ کشور حضور دارند که کتاب‌هایشان را به بازدیدکنندگان عرضه می‌کنند. امیرمسعود شهرام‌نیا درباره تعداد ناشران داخلی و بین‌الملل گفت: امسال در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب حدود ۱۳۰ غرفه داریم که این غرفه‌ها به تعداد قابل توجهی ناشر اختصاص پیدا کرده است. اکنون بیش از ۲۸۰۰ ناشر آثار و کتاب‌هایشان برای حضور در نمایشگاه ثبت کرده‌اند. همچنین بیش از ۱۷۰ هزار رکورد کتاب در بخش بین‌الملل نمایشگاه ثبت شده که احتمال می‌دهیم تعداد این رکوردها تا بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا کند. این رکورد به ویژه در تنوع کتاب‌های لاتین نمایشگاه خیلی مطلوب است.

  واعظیان، مدیر بخش نشر دیجیتال بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با اعلام حضور بخش «نشر دیجیتال» در نمایشگاه کتاب، از فراهم آمدن فرصت استفاده از ظرفیت نشر دیجیتال برای تبدیل محتوای مکتوب به دیجیتال خبر داد. براساس فراخوان صورت گرفته، ۲۲۰ تقاضا برای حضور در نمایشگاه کتاب به سامانه مرکز ثبت شد که با توجه به شرایط و ضوابط و محدودیت فضای نمایشگاه، ۱۲۰ موسسه برای شرکت در این دوره تایید شدند.  این ۱۲۰ موسسه با ۱۰ هزار عنوان اثر در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور پیدا می‌کنند. از سوی دیگر بخش «نشر دیجیتال» با شعار «فرصت‌های سرمایه‌گذاری در نشر دیجیتال» دو نشست تخصصی را با حضور ناشران مکتوب و دیجیتال برگزار می‌کند. در این نشست‌ها، ناشران سنتی و ناشران دیجیتالی که راه حل‌هایی برای بهبود و تسهیل نشر دارند، به گفت‌وگو می‌نشینند.

به گزارش لیزنا، باتوجه به همزمانی نمایشگاه کتاب تهران با فصل گلاب‌گیری در شهر کاشان قرار است در نمایشگاه کتاب تهران نیز شاهد برگزاری مراسم گلاب‌گیری به صورت نمادین باشیم. همچنین قرار است  روزانه حدود ۲۰۰ کیلوگرم گل محمدی از طرف فرمانداری شهر کاشان در بین بازدیدکنندگان و ناشران توزیع شود.

قائم مقام و معاون اجرایی نمایشگاه کتاب بخش بین‌الملل بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب را پر رونق‌تر از دوره‌های گذشته خواند و گفت: در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران تعداد زیادی از ناشران خارجی حاضر خواهند شد، که این اتفاق در نمایشگاه نقطه عطفی برای ارتباط نویسندگان ایرانی با ناشران است.در این نمایشگاه شاهد حضور وزیر فرهنگ ۳ کشور، روسای ۵ نمایشگاه بین‌المللی و نویسندگان خارجی و شخصیت‌های برجسته بین‌المللی خواهیم بود. همچنین سخنرانان بزرگ و سرشناس از کشور‌های مختلف و کشور مهمان، عمان در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد. مهمانانی از آژانس جهانی کپی رایت، کشورهای ایتالیا،  فرانسه، روسیه، تاجیکستان، حاشیه خلیج فارس و عربستان در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد. امسال فضایی در سالن کشورها و بازار جهانی کتاب به نام تالار گفت‌وگو ایجاد کردیم و همه مهمانان خارجی که به ایران می‌آیند تنها به عنوان یک ضیافت در نمایشگاه حاضر نخواهند شد بلکه حضور موثر داشته باشند و در تالار گفت‌وگو به اجرای جلسات متعددی با شخصیت‌های ایرانی و نقد و گفت‌وگو خواهند پرداخت. با توجه به اینکه شعار و رسالت این دوره از نمایشگاه گفت‌وگو با جهان است بیشتر محور گفت‌وگوهای بین‌المللی این تالار است.
پرینت