چهارشنبه 7 اسفند 1398 13:36
107 هزار جلد کتاب به ۹۰ زبان زنده دنیا

مسئول تالار کتابهای خارجی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: این تالار با  بیش از ۱۰۷ هزار جلد کتاب به ۹۰ زبان زنده دنیا در اختیار پژوهشگران، متخصصان زبانهای خارجی و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی قرار می گیرد.

به گزارش لیزنا، تالار کتابهای خارجی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با  بیش از ۱۰۷ هزار جلد کتاب چاپی و به ۹۰ زبان زنده دنیا، در اختیار پژوهشگران، متخصصان زبانهای خارجی و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی قرار می گیرد. این تالار، بخشی از اداره کتابخانه عمومی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی است. در واقع، کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی یکی از قدیمی ترین و نفیس ترین مجموعه های کتابهای زبان خارجی کشور را در اختیار دارد.

 بیش  از ۱۰۷  هزار جلد کتاب چاپی، به ۹۰ زبان زنده دنیا در تالار کتابهای خارجی موجود است

 مسئول تالار کتابهای خارجی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در خصوص منابع مکتوب موجود در این تالار گفت:  بیش از ۱۰۷ هزار جلد کتاب چاپی به ۹۰ زبان زنده دنیا در تالار کتابهای خارجی در اختیار پژوهشگران، متخصصان زبانهای خارجی و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی قرار گرفته است که این کتابها از طریق وقف، اهدا و خرید از نمایشگاهها و مراکز فرهنگی در این تالار گردآوری شده است. وی افزود: قدیمی ترین کتاب این مجموعه ترجمه ای از قاموس کتاب مقدس انجیل به خط و زبان لاتین است که تاریخ چاپ آن سال ۱۴۷۳ میلادی، یعنی همزمان با اختراع صنعت چاپ می باشد.

حمیدرضا منتظرابدی در ادامه سخنان خود بیان کرد: کتابهایی به زبان های ایتالیایی و لاتین که تاریخ چاپ آنها حدود سال ۱۵۸۰ میلادی است، کتابی به زبان فرانسه در موضوع افکار و عقاید مذهبی که تاریخ چاپ آن سال ۱۶۱۴ میلادی است، همچنین مجموعه آثار شکسپیر به زبان انگلیسی که در سال ۱۶۲۳ میلادی در لندن به چاپ رسیده است از دیگر کتابهای قدیمی این تالار محسوب می شود. بیشتر کتابهای قدیمی موجود، مربوط به سده های ۱۵ تا ۲۰ میلادی است که از طریق وقف، توسط دانشمندان و شخصیت های فرهنگی و سیاسی، به منابع کتابخانه افزوده شده است.

 کتابهای نفیس، برای حفاظت بیشتر، در مخزن اصلی کتابخانه، نگهداری می شوند

 او سپس  بیان کرد: کتابهای نفیس برای حفاظت بیشتر، در مخزن اصلی کتابخانه نگهداری می شوند و پژوهشگران می توانند طبق شرایط ویژه از تصویر این منابع استفاده کنند. مسئول تالار کتابهای خارجی اداره کتابخانه عمومی آستان قدس رضوی گفت: منظور از کتابهای زبان خارجی، کتابهایی هستند که به غیر از زبان فارسی و عربی می باشند، این منابع، همانند منابع دیگر تالارهای کتابخانه براساس رده بندی دیویی منظم و چیده شده اند. این منابع به دو گروه «کتابهای مرجع» و «کتابهای غیرمرجع» تقسیم می شوند، کتابهای مرجع که با حرف "R" روی برچسب راهنمای آنها مشخص شده، شامل دایره المعارف ها، واژه نامه ها، اصطلاح نامه ها، دستنامه ها، اطلس ها و ... هستند.

 وی بیان کرد: کتابهای غیرمرجع شامل منابع در خصوص موضوعات گوناگونی است که با توجه به سیاست مجموعه سازی سازمان در تهیه منابع خارجی، اولویت با موضوعاتی چون اسلام، ایران و برخی از شاخه های علوم انسانی است. منابع این تالار، شامل کتابهای مرجع در تمام موضوعات و کتابهای غیرمرجع در زمینه ایران، اسلام، خاورمیانه و رشته های علوم انسانی است که به جز زبان فارسی و عربی به دیگر زبانها نظیر انگلیسی، فرانسوی، اسپانیولی، صربی، اردو، چینی، ژاپنی، ترکی، آلمانی، تاجیکی، ازبکی، هندی، سواحلی و دیگر زبانها به صورت زبان اصلی یا ترجمه شده می باشد. عمده کتابهای این تالار به زبانهای انگلیسی و فرانسوی است. کتابهای انگلیسی موجود در این کتابخانه ۷۷ هزار جلد و کتابهای فرانسوی ۱۷ هزار جلد است.

 قرآن های نفیس این تالار، به ۷۳ زبان زنده دنیا ترجمه شده اند

 مسئول تالار کتابهای خارجی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اضافه کرد: آنچه بیش از همه بر اهمیت و نفاست کتاب های موجود در این تالار می افزاید قرآنهای نفیس به ۷۳ زبان زنده دنیا است. قدیمی ترین نسخه قرآنی موجود در این تالار، به زبان فرانسه و متعلق به سال ۱۸۵۷ میلادی است. همچنین قدیمی ترین قرآن  موجود به زبان انگلیسی نیز متعلق به سال ۱۸۶۹ میلادی است.

 منتظر ابدی در تشریح وضعیت این تالار گفت: تالار کتابهای خارجی در دو بخش امانت و مطالعه، خدمات ارائه می کند، این تالار در بخش امانت به صورت قفسه باز (مراجعه مستقیم به قفسه ها) و در بخش مطالعه به روش قفسه باز پاسخگوی مراجعان است.

 مراجعان بخش امانت با نرم افزار کتابخانه ای سیمرغ، کتاب خود را جستجو می کنند

 وی ادامه داد: خدمات مطالعه و امانت، در دو قسمت ویژه آقایان و بانوان انجام می گیرد و مراجعان بخش امانت با جستجو در نرم افزار کتابخانه ای سیمرغ، کتاب مورد نظر خود را پس از ثبت در نرم افزار امانت، به مدت دو هفته به امانت می گیرند، چنانچه نیاز به مطالعه منبع در محل تالار باشد، کارشناس تالار، منبع را در اختیار مراجعه کننده قرار می دهد.

 در سال ۹۳، در مجموع، ۱۸ هزار و ۶۲۰ نفر به این تالار، مراجعه کرده اند

 مسئول تالار کتابهای خارجی اداره کتابخانه عمومی آستان قدس رضوی، با بیان اینکه به طور میانگین روزانه تعداد فراوانی محقق، پژوهشگر و دانشجویان مقاطع مختلف به این تالار مراجعه می کنند افزود: اعضای کتابخانه مرکزی آستان قدس، با داشتن کارت عضویت کد ۱ تا ۴ از مقطع کاردانی تا سطح دکترا، می توانند از خدمات مطالعه و بخش امانت این تالار استفاده کنند.

 منتظر ابدی با اشاره به عملکرد این تالار در سال گذشته گفت: در طول سال ۱۳۹۳ در مجموع،  ۱۸ هزار و ۶۲۰ نفر به تالار کتابهای خارجی مراجعه کرده اند، ۳۶ هزار و ۲۷۶ نسخه کتاب در این مدت توسط اعضا مطالعه شده و ۶ هزار و ۶۴۱ نسخه کتاب توسط اعضا به امانت گرفته شده است.
پرینت