پنجشنبه 8 اسفند 1398 10:53
جهاد کتابخوانی راه بندازیم

سیدرضا صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس کتابخانه ملی در جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت: ما نیازمند یک جهاد و حرکت بزرگ کتابخوانی در ایران هستیم که ریشه‌های آن فرهنگی است.

به گزارش لیزنا، آیین اختتامیه نخستین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران و نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب ۲ اسفندماه با حضور علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و مجید غلامی جلیسه، مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب در سالن همایش های کتابخانه ملی برگزار شد.

اهواز، پایتخت کتاب ایران
در جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران، شهر اهواز به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی و از شهرهای گنبدکاووس و نیشابور تقدیر شد. یزد و بوشهر نیز دو نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران بودند.

 روستاهای برگزیده در جشنواره روستایی «دوستدار کتاب»

در نخستین جشنواره روستایی  «دوستدار کتاب» ۱۰ روستای (رحیم‌آباد از شهر کرمان، ضامنجان از شهر اراک، دهکهان شهر کهنوج از استان کرمان، ابراهیم‌آباد شهر اشکذر از استان یزد، ینگیجه از شهر مریوان استان کردستان، گوگ تپه از شهر مهاباد استان آذربایجان غربی، ابویسان شهر جغتای استان خراسان رضوی، پوده‌ شهر دهاقان از استان اصفهان و رمین‌ شهر چابهار استان سیستان و بلوچستان) به عنوان فعال ترین روستاها در زمینه کتابخوانی، معرفی شدند.

 مجموعه‌ فعالیت‌های یک شهرستان در حوزه‌ کتاب، ملاک انتخاب  بود

مشاور رئیس جمهور و رئیس کتابخانه ملی سيد رضا صالحي اميري در مراسم اولین دوره انتخاب پايتخت كتاب ايران و نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب كه در سالن همايش هاي كتابخانه ملي برگزار شد، در خصوص انتخاب پایتخت کتاب کشور اظهار داشت:  مجموعه‌ فعالیت‌هایی که یک شهرستان در حوزه‌ کتاب داشته است ملاک قرار گرفته است و این به آن معنا نیست که بقیه‌ شهرهایی که مطرح شده‌اند فاقد توانایی و صلاحیت بوده‌اند واقعاً امتیازات آنقدر نزدیک بود که امکان انتخاب را برای ما بسیار سخت کرده بود. 

 اهواز امتیاز اول را آورد

وی افزود: شهرهایی مثل نیشابور و یزد آمادگی لازم را داشته‌اند اما در تلاش‌هایی که نهادها، مراکز، شخصیت‌ها و صنایع استان برای توسعه کتاب و کتابخوانی در یک شهرستان داشته ‌اند ملاک قرار گرفت و در جدول امتیازات، امتیاز اول را اهواز آورد به همین خاطر ما از همه‌ شهرها تقدیر کردیم. این حرکت در حقیقت آغازی است برای حرکت‌های دیگری که در زمینه‌ کتابخوانی پیش‌بینی شده است. رئیس کتابخانه ملی اظهار داشت: در حال حاضر بقیه‌ شهرهای کشور باید تلاش کنند تا در سال ۹۴ بتوانند کرسی پایتخت را از آن خود کنند و این اتفاق ممکن و میسر است. 

وضعیت کتابخوانی ایران مناسب نیست

صالحی امیری ادامه داد: در مورد آمار کتابخوانی در کشور اگر بخواهیم خارج از عرف متعارف صحبت کنیم، وضعیت کتابخوانی در ایران قابل اتکا نیست. ما نیازمند یک جهاد و حرکت بزرگ کتابخوانی در ایران هستیم که ریشه‌های آن فرهنگی است. 

کتابخوانی را از مدرسه آغاز کنیم

وی تصریح کرد: ما باید فعالیت‌های خود در زمینه‌ توسعه‌ کتاب و کتابخوانی را از مدرسه آغاز کنیم باید به بچه‌ هایمان بیاموزیم که کتاب یکی از منابع توسعه است و باید به عنوان یک یار دائمی همراه همگان باشد، همگان بدانند که کتاب می‌تواند منبع توسعه، فضیلت، اخلاق و کاهش آسیب‌های اجتماع باشد. وی ادامه داد: آنهایی که بیشتر با کتاب مأنوس هستند کمتر مشکل دارند و آنهایی که با کتاب فاصله زیادی دارند مشکلات بیشتر اجتماعی را تجربه می‌کنند. 

  آنهایی که با کتاب غریبه‌ اند فاقد روحیه‌ فرهنگی هستند

رئیس کتابخانه ملی اظهار داشت: آنهایی که با کتاب نزدیک هستند از یک روحیه‌ فرهنگی و شاداب‌تری برخوردار هستند و آنهایی که با کتاب غریبه‌ اند فاقد یک روحیه‌ فرهنگی هستند بنابراین ما باید یک برنامه ریزی جامع داشته باشیم. وی افزود: نمی‌توان با سخنرانی، شعار، پوستر و بنر مسئله کتاب را حل کرد باید یک نظام جامع برنامه ریزی شکل بگیرد و آغازش حتی از قبل از دبستان یعنی مهد کودک، پیش دبستانی و منازل باشد. رئیس کتابخانه ملی عنوان کرد: نمی‌توان جامعه‌ فرهیخته داشت مگر اینکه در این جامعه آمار کتابخوانی بالا باشد

 هدف جشنواره افزایش میزان رقابت برای کتابخوانی است

صالحی امیری در بخش دیگری از سخنان خود در زمینه‌ تأثیر جشنواره‌ انتخاب پایتخت کتاب ایران در توسعه کتاب و کتابخوانی گفت: یکی از اهداف جشنواره افزایش میزان رقابت برای کتابخوانی است ما اگر در یک پازل، پنجاه برنامه تعریف کنیم یکی از آن برنامه‌ها ایجاد رقابت میان روستاها و شهرهاست که امسال شما مشاهده کردید که ده روستا و شهر اهواز را به عنوان برگزیدگان جشنواره‌های انتخاب پایتخت کتاب ایران و روستاهای دوستدار کتاب معرفی کردیم. 

 باید در یک تلاش جمعی حرکتی را برای کتابخوانی آغاز کنیم

وی افزود: شهرها و روستاهایی در نوبت بعدی بودند به ترتیب درسال بعد خودشان را در حوزه‌ کتاب گسترش بدهند؛ من فکر می‌کنم صدا و سیما، آموزش و پرورش، آموزش عالی، نهادهای عمومی، حوزه‌‌های علمیه، هیات ‌های مذهبی، فرهیختگان، نخبگان و صاحبان قلم همه باید در یک تلاش جمعی حرکتی را برای کتابخوانی آغاز کنیم. وی در پایان سخنان خود بیان کرد: اساسا پایتخت خارج از تهران انتخاب شد تا یک نوع توزیع عدالت فرهنگی داشته باشیم ما در تهران به اندازه‌ کافی مراسم‌ها و برنامه‌های فرهنگی داریم.
پرینت