پنجشنبه 30 آبان 1398 18:19
پرمخاطب ترین نویسنده کتابخانه های انگلیس

«دوزخ» رمان پرفروش «دن براون» طی سال گذشته بیش‌تر از هر کتاب دیگری از کتابخانه‌های انگلستان امانت گرفته شده است.

به گزارش لیزنا، با بررسی آمار کتابخانه‌های سرتاسر انگلستان اعلام شد، دن براون با نگارش رمان‌های مشهوری چون «رمز داوینچی»، «فرشتگان و شیاطین»‌ و «دوزخ» عنوان پرطرفدارترین نویسنده را برای هشتمین سال متوالی از آن خود کرده است. براون با سه کتاب در میان فهرست ۱۰ عنوان برتر این رده‌بندی قرار دارد. همچنین رمان «دوزخ» او در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش‌تر از هر کتاب دیگری از کتابخانه‌ها امانت گرفته شده است. 

این در حالی است که رمان «۵۰ طیف خاکستری» که این روزها با اقتباس سینمایی‌اش شهرت بسیاری پیدا کرده‌، از فهرست ۱۰ عنوان برتر حذف شده است. در این جدول شش کتاب متعلق به ادبیات کو دک هستند.  

«جیمز پترسون» از دیگر نویسندگانی است که کتاب‌هایش در کتابخانه‌های انگلیسی هواداران زیادی دارند. او ۱۳ کتاب در میان ۱۰۰ کتاب محبوب کتاب‌خوانان دارد. 

کتاب‌های براون در کل بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه فروش داشته‌اند و تاکنون به ۵۵ زبان برگردانده شده‌اند. «قلعه‌ دیجیتال» (۱۹۹۸)، «نقطه‌ فریب» (۲۰۰۱)، «فرشتگان و شیاطین» (۲۰۰۲)، «رمز داوینچی» (۲۰۰۳)، «نماد گم‌شده» (۲۰۰۹) و «دوزخ» (۲۰۱۳) از مهم‌ترین کتاب‌های براون هستند که طرفداران بسیاری در دنیا دارند. به گزارش بی‌بی‌سی،‌ «رمز داوینچی» و «فرشتگان و شیاطین» در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ مورد اقتباس سینمایی قرار گرفتند و نقش اصلی آن‌ها را «تام هنکس» ستاره‌ هالیوودی ایفا کرد. «دوزخ» جدیدترین رمان پرفروش براون است که قرار است فیلم آن سال ۲۰۱۶ میلادی به روی پرده‌ها برود. 

چندی پیش «سونی پیکچرز» اعلام کرد، فیلم اقتباسی «دوزخ» با درخشش تام هنکس که پیش‌تر قرار بود در هجدهم دسامبر ۲۰۱۵ روی پرده برود، تا سال ۲۰۱۶ اکران نخواهد شد. «ران هوارد» کارگردان «دوزخ» است که فیلمنامه آن را «دیوید کوپ» به همراه «برایان گریزر» براساس رمان براون به نگارش درآورده است. همکاری پیشین این گروه «رمز داوینچی» بود که در سال ۲۰۰۶ فروشی ۷۵۸ میلیون دلاری را کسب کرد. قسمت دوم مجموعه رمان‌های براون که «فرشتگان و شیاطین» نام داشت هم سال ۲۰۰۹ مورد اقتباس قرار گرفت و فروشی ۴۸۶ میلیون دلاری را نصیب این گروه فیلمسازی کرد. کمپانی «سونی» که حق ساخت فیلم اقتباسی از رمان‌های براون را بر عهده دارد، مراحل پیش‌تولید ساخت فیلم دیگری براساس رمان «آخرین نماد» دیگر کتاب دن براون را نیز آغاز کرده است.
پرینت