چهارشنبه 7 اسفند 1398 13:10
همایش بزرگداشت استاد تیموری چهره ماندگار کتابداری اصفهان برگزار شد

مراسم بزرگداشت استاد مرتضی تیموری، چهره ماندگار کتابداری اصفهان بعدازظهر شنبه 18 بهمن ماه 93 در سالن همایش کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، در این آئین از نیم قرن تلاش و خدمات شایسته استاد تیموری در زمینه کتابداری و نسخ خطی تقدیر و از تمبر این استاد رونمایی گردید.  در این مراسم دکترمهراد رییس کمیسیون گسترش تخصصی علوم انسانی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری به بیان پاره ای از فعالیت های کاری و پژوهشی استاد تیموری در نیم قرن همنشینی وی با کتاب پرداخت.عضو شورای اسلامی شهر اصفهان و رییس مرکز پژوهشهای این شورا در این مراسم گفت: فرهنگ مقدم بر مسائل اقتصادی است و بایستی در زمینه توسعه فرهنگ و تجلیل از فرهنگیان اقداماتی اصولی صورت گیرد. سید احمد عاملی افزود:تکریم و تجلیل از بزرگان و پیشکسوتان عرصه فرهنگ و پژوهش و علم کاری بسیار شایسته است و باید در استان فرهنگسازی شود. وی با بیان اینکه فعالیت های ماندگار در عرصه کتاب و کتابخوانی کاری سخت است ادامه داد:  باید قدردان تلاش های نیم قرن گذشته بزرگان کتابداری استان و اقدامات ماندگار و اساسی آن ها باشیم.وی در پایان، پیام شورای اسلامی شهر و کمیسیون فرهنگی این شورا را به این مراسم اعلام کرد.

 سیروس شفقی از دوستان استاد تیموری و حجت الاسلام تجویدی از مرکز تخصصی حضرت ولی عصر (عج) نیز در آئین تجلیل از چهره ماندگار کتابداری اصفهان به ایراد سخن پرداختند.اصغر آذربایجانی عضو شورای اسلامی شهر و دکتر قاسم زاده معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان و مهندس بقایی مدیرعامل سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری و جمعی از مسوولان شهری نیز در این مراسم حضور داشتند. لوح تقدیری نیز از سوی دکتر سقائیان نژاد شهردار اصفهان به استاد مرتضی تیموری اعطا شد.  

مرتضی تیموری در سال 1313 هجری شمسی در محله حصار اصفهان دیده به جهان گشود.  یادگیری را از سن پنج سالگی در مکتب خانه آغاز کرد و در سال 1323 وارد دبستان شد و پس از آن در سال 1329 وارد دبیرستان ادب شد. وی در سال 1335 در کنکور دانشگاه شرکت کرد و در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران پذیرفته شده و تا سال 1339 در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بود.

استاد تیموری در سال دوم دانشجویی موفق به آشنایی با مرحوم محمد تقی دانش پژوه (استاد بزرگ کتابشناسی ایران مخصوصا در رشته نسخه­های خطی) شدند. در آن سال مرحوم استاد دانش پژوه علاوه بر سمت در کتابخانه دانشکده حقوق مأمور فهرست نویسی کتابهای خطی کتابخانه علامه قزوینی که به دانشگاه تهران اهدا شده بود، شدند. ایشان به علت مشغله زیاد از رئیس دانشکده ادبیات وقت که یکی از بزرگترین دانشمندان ایران یعنی دکتر علی اکبر سیاسی (که در حقیقت پدر علم روانشنانسی در ایران بودند) درخواست معرفی نیرویی در رشته ادبی کردند. دکتر سیاسی هم با استاد بزرگوار شادروان جلال همایی در میان گذاشتند و ایشان استاد تیموری را معرفی نمودند.  او دو سال قبل از پایان تحصیلات به کتابخانه ادبیات وارد شد و از سال 1336 جذب کتاب و کتابداری شد.  وی پس از آن به اصفهان آمد و از تاریخ دوم مهر 1339 به استخدام دانشگاه اصفهان درآمد و سرپرست کتابخانه دانشکده ادبیات شد.

در سال 1343 دانشکده علوم اصفهان نیز در کوی شاهزاده ابراهیم گشایش یافت و او ضمن سرپرستی کتابخانه دانشکده ادبیات، به سرپرستی کتابخانه دانشکده علوم هم منصوب شد. در سال 1345 دانشسرای عالی که بعدا دانشکده علوم تربیتی نام گرفت نیز تأسیس شد و سرپرستی کتابخانه آن هم به وی واگذار شد. در سال 1346 کتابخانه مرکزی دانشگاه اصفهان تاسیس و وی به ریاست آن منصوب شد. او از همان زمان تلاش و کوشش برای سازندگی و ایجاد و احداث کتابخانه مرکزی را آغاز نمود و خدمت در آن به یکی از مهمترین وظایف در زندگی اش تبدیل شد. این استاد را به عنوان بنیانگذار کتابخانه های دانشگاه اصفهان می شناسند. او در سال 1356 نیز جهت ادامه تحصیل در رشته کتابداری به انگلستان سفر کرد و تا سال 1358 در دانشگاه شفیلد انگلستان موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته کتابداری و اطلاع رسانی گردید. استاد تیموری تا سال 1377 یعنی زمان بازنشستگی به مدت 40 سال، لحظه ای از تلاش و کوشش برای ارتقا آن دست برنداشت. استاد مرتضی تیموری در سال 91 تندیس دوستدار اصفهان را به مناسبت روز اصفهان، یکم آذرماه، از انجمن دوستداران اصفهان دریافت نمود.

ضمنا این فعال فرهنگی تالیفات و نوشته های بسیاری دارد که از جمله میتوان به فهرست نسخه هاي خطي كتابخانه دانشكده ادبيات دانشگاه اصفهان، يادنامه الفت، مجموعه مقالات پنجمين كنگره تحقيقات ايراني، غزليات جاويدان پارسي، بياض تاج الدين احمد وزير، سفرنامه شاردن، تالیف جلد دوم کتاب کتابفروش ها با عنوان تاریخچه کتابفروش های اصفهان 1387، فهرست واره نسخ خطی کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان، فهرست مقالات در نشریات فارسی اشاره کرد.تهیه فهرست اجمالی نسخه های خطی کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان، تالیف مجموعه مقالاتی در حوزه های کتاب، کتابداری و کتابخانه ها در همایش های ملی، تالیف مقاله با عنوان کتابخانه بلدیه اصفهان در مجموعه مقالات همایش یکصدمین سالگرد تاسیس شهرداری اصفهان و تالیف مقالهای تحت عنوان کتابخانه های اصفهان در دوره صفویه نیز جزو دیگر آثار این پیشکسوت است. همچنین جنگ تاج الدین احمد وزیر که یکی از نفیس ترین نسخه های خطی جهان در دانشگاه اصفهان است، از آثار مهم وی است و تالیف کتاب کتابشناسی اصفهان که حاصل تحقیق و پژوهش 50 ساله این مدرس کتابداری در حوزه مطالعات اصفهان شناسی به زبان های گوناگون فارسی، انگلیسی و فرانسوی و ... است، در حال چاپ می باشد.
پرینت