جمعه 2 اسفند 1398 15:45
فاصله زیاد میان نویسندگان و تصویرگران کتاب کودک

ه گزارش خبرنگار لیزنا، در آیین معرفی برگزیدگان نخستین کارگاه خلق کتابهای تصویری که با حضور دکتر صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی، کیانوش غریب پور، رئیس هیأت مدیره انجمن تصویرگران، فریدون عموزاده خلیلی رئیس هیات مدیره انجمن نویسندگان، دکتر  کوثری مدیرعامل انتشارات علمی فرهنگی، دکتر شهرام نیا مدیرعامل موسسه نمایشگاههای فرهنگی، برگزار شد، نسرین نوش ‎امینی (نویسنده) و غزاله بیگدلو، تصویرگرِ کتاب «کارت دعوت داری موش موشک» به عنوان نویسنده و تصویرگر برتر، برای حضور در نمایشگاه بلونیا ۲۰۱۵ برگزیده شدند.

 کیانوش غریب پور: داوری، کار سختی بود/ فاصله زیاد میان نویسندگان و تصویرگران کتاب کودک

در ابتدای مراسم، کیانوش غریب پور رئیس هیأت مدیره انجمن تصویرگران، به ایراد سخنانی در خصوص برگزاری کارگاه آموزشی خلق کتابهای تصویری و داوری آن، پرداخته و در ادامه بیان کرد: تجربه برگزاری کارگاه آموزشی، به دلیل نیازی بود که احساس می کردیم. برای شرکت در ورکشاپ، ۳۰۰ نفر، داوطلب شده بودند یعنی  ۱۸۰ نفر، تصویرگر و ۱۲۰ نفر، نویسنده حضور داشتند، بنابراین داوری بهترینها از میان ۱۵ تیم دو نفره و جهت اعزام به بولونیا، کار سختی بود. غریب پور در ادامه افزود: این یک واقعیت است که ادبیات ما به لحاظ ساختمان فکری در فضای قدیم مانده و به روز نیست، و به این خاطر، نویسندگان خلاق و پیشرو کم داریم. نکته قابل توجه دیگر، فاصله زیاد میان نویسندگان و تصویرگران کتاب کودک بود که با برگزاری کارگاه و ورکشاپ، دنیای ذهنی بین نویسنده و تصویرگر، تا حدود زیادی کاهش یافت. امیدوارم که برگزاری این ورکشاپها با حمایت ناشران ادامه پیدا کند و منجر به تولید کتابهای بیشتر و قابل توجه تری شود. 

عموزاده خلیلی: در کارگاه، کار تیمی را آموختیم/ در معادله ای چندگانه در مورد مفهوم کتاب تصویری، مانده بودیم

فریدون عموزاده خلیلی، رئیس هیأت مدیره انجمن نویسندگان نیز در ادامه مراسم، سخنانی در رابطه با دستاوردهای کارگاه کتاب تصویری کودک و نوجوان، ایراد کرد و افزود: برگزاری کارگاه کتاب تصویری کودک و نوجوان، دو دستاورد مهم در بر داشته؛ یکی اینکه با توجه به عدم وجود تعریف روشنی از مفهوم کتاب تصویری و اینکه هر کس برای آن، تعریف خاصی ارائه می دهد، بنابراین در معادله ای چندگانه در مورد مفهوم کتاب تصویری، مانده بودیم، تا اینکه کارگاه در فرآیندی هم اندیشانه کمک کرد به پاسخ به سوالات ما در رابطه با مفهوم کتاب تصویری. بنابراین یکی از نکات مثبت برگزاری کارگاه آموزشی، این است که به ما یاد داد که چه ایده ای برای کتاب تصویرگری بهتر است و برای یک کتاب تصویری، چه داستانی را می توانیم به کار بگیریم و جایگاه نویسنده و تصویرگر کجاست.

 عموزاده خلیلی در ادامه بیان کرد: دومین دستاورد کارگاه کتاب تصویری کودک این بود که یاد گرفتیم که چطور در قالب تیم، کار کنیم، چون ما ایرانیها کار تیمی را بلد نیستیم. این تمرینی که در قالب تولید کتاب کودک شکل گرفت، یک پیروزی بزرگ بود که همه در جهت تولید کتابی بهتر با هم همکاری کنند. در این کارگاه آموختیم که به جز محور تصویرگر و نویسنده، کتاب کودم، محور مهم دیگری هم با نام مخاطب دارد. در واقع، کتاب تصویری، کتابی است که بدون تعامل با مخاطب خود یعنی کودک، قابل تعریف نیست. کتابهای موفق در این حوزه کتابهایی بوده اند که کودک را وادار به مداخله و نقش آفرینی در داستان کرده است. رئیس هیأت مدیره انجمن نویسندگان در پایان سخنان خود اظهار داشت: امیدوارم این تجربه بزرگ که به نفع کودکان ایران است، همچنان ادامه یابد و در چند سال آینده، نتایج و بازخوردهای بیشتر و بهتری در زمینه خلق آثار و کتابهای تصویری کودک و نوجوان را شاهد باشیم.

 دکتر کوثری: نویسندگان کتاب کودک، با تصویر بیگانه بودند

دکتر کوثری مدیرعامل انتشارات علمی فرهنگی، نیز سخنانی در خصوص کتابهای تصویری عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه، ما ملت پرگویی هستیم و با کلام بیشتر از تصویر، ارتباط برقرار می کنیم، شاید کتاب تصویری، گامی باشد برای حرکت در مسیر برقراری ارتباط تصویری. با این حال، بخش بزرگی از ضعف کتابهای تصویری ما، این بود که نویسندگان ما تصویرگر نبودند و کتابهای تصویری ما، شخصتیهای زیادی برای ایده پردازی، نداشتند. حرکت نویسندگان به سوی تصویرگری و ایجاد پیوند میان متن و تصویر، فرآیندی بود که از این کارگاه، آغاز شد. کوثری در ادامه افزود: موسسه فرهنگی نمایشگاهها و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی نیز کمک کرده اند تا حوزه کتاب کوک در ایران رشد کند. چرا که کتاب کودک در ایران دارد با سرعت زیادی در حال رشد است  و به زودی خط تولیدی از دنیا را به خود اختصاص خواهد داد.

 دکتر شهرام نیا: تصویرگری ایرانی، در نمایشگاه بولونیا

در ادامه مراسم، دکتر شهرام نیا مدیرعامل موسسه نمایشگاههای فرهنگی، در مورد تصویرگری کتاب کودک، اظهار داشت: تجربه کار کارگاهی به شکلی کامل تر و جدی تر در انتشارات علمی فرهنگی دنبال می شود و این تلاش دکتر کوثری را نشان می دهد که مسیر صحیح کار کردن را نشان می دهد. نکته قابل توجه از برگزاری کارگاه، ترکیب نویسندگی و تصویرگری است و هماهنگی و هم آوایی آن دو در کتاب کودک، اهمیت بسیاری دارد.  شهرام نیا در ادامه سخنان خود بیان کرد: با حضور در نمایشگاه بولونیا حضور، دریافتم که سبک تصویرگری ایرانی در کتاب کودک، بسیار مورد توجه قرار گرفته، لذا با سپردن مسئولیت کارگاهها و نمایشگاهها، به تشکل های مربوطه در حوزه کتاب کودک، حضور نویسندگان و تصویرگران ایرانی در بولونیا، پررنگ تر و مؤثرتر از قبل خواهد بود.
پرینت