یکشنبه 4 اسفند 1398 9:54
اجرای طرح عضویت خانوادگی برای نخستین بار در کتابخانه های آستان قدس

از این پس کتابخوان های کشور می توانند از طرح عضویت خانوادگی که برای نخستين بار در کتابخانه های وابسته به آستان قدس رضوی اجرا می شود، بصورت خانوادگی بهره مند شوند.

به گزارش لیزنا، معاون امور کتابخانه های وابسته به سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این مطلب گفت: سازمان در راستای تحقق بیانات مقام معظم رهبری «كتاب  بايد به عنوان  يك  ضرورت  وارد زندگي  مردم  شود» و به منظور توسعه و بهبود در ارائه خدمات فرهنگی و مطالعاتی، اقدام به راه اندازی عضويت خانوادگي در كتابخانه هاي وابسته آستان قدس رضوی نموده است. مهدی قیصری نیک با بیان اینکه هدف از اجرای این طرح ترویج و ارتقایِ فرهنگ مطالعه و برنامه های کتابخوانی در جامعه و خانواده، غنی سازی اوقات فراغت خانواده و صرفه جویی در وقت و هزینه های خانواده می باشد افزود: عضویت خانوادگي، طرحی است که اعضاء يك خانواده از طريق آن می توانند به صورت گروهي به عضویت كتابخانه در آیند و با ارائه يك كارت عضويت از خدمات امانت كتابخانه استفاده کنند. 

وی از سرپرست خانواده که به عنوان سرگروه شناخته می شود و کارت عضویت به نام ایشان صادر می گردد و سایر اعضای خانواده به عنوان زیر مجموعه عضویت می توانند با مراجعه به کتابخانه از امکانات آن استفاده نمایند نام برد و اظهار داشت: هم اکنون بیش از380 هزار نفر در سراسر کشور از منابع علمی و فضای فرهنگی و مطالعاتی کتابخانه های وابسته آستان قدس رضوی استفاده می نمایند. قیصری نیک کتابخانه های آستان قدس رضوی را به دلیل روزآمد بودن منابع علمی و پژوهشی و ارائه خدمات نوین مطالعاتی و کتابداری از پرمراجعه ترین کتابخانه های کشور عنوان کرد وگفت: در حال حاضر52 کتابخانه تخصصی و عمومی آستان قدس رضوی روزانه پذیرای بیش از30 هزار مراجعه کننده می باشد که رقم بسیار خوب و قابل تاملی است. گفتنی است کتابخانه های وابسته به آستان قدس رضوی با اجرای طرح های مختلفی مانند طرح ثامن(امانت بین کتابخانه ای)، همیار محقق( افزایش منابع امانتی)، عضویت خانوادگی و خدمات ویژه  مانند کتابخانه گویا، کتابخانه سیار و تلفنی و ... در جلب رضایت مراجعان و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی داشته است.
پرینت