یکشنبه 4 اسفند 1398 11:23
افتتاح نمایشگاه میراث مشترک ایران و عراق به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک

نمایشگاه میراث مشترک ایران و عراق به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک، هم‌زمان با آیین گرامی‌داشت میلاد پیامبر اسلام صلی‌الله علیه و آله با کوشش و همکاری مجمع ذخائر اسلامی، موسسه تاریخ علم و فرهنگ (قم- ایران) و کتابخانه و موزه ملی ملک، در مکان این موقوفه آستان قدس رضوی گشایش یافت.

به گزارش لیزنا، نمایشگاه میراث مشترک ایران و عراق به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک، هم‌زمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد پیامبر صلی‌الله علیه و آله در روز پنج‌شنبه 18 دی 1393 خورشیدی همزمان با آیین گشایش تالارهای جدید گشایش یافت. این نمایشگاه بخشی از نخستین همایش بین‌المللی میراث مشترک ایران و عراق است که با کوشش و همکاری مجمع ذخائر اسلامی، موسسه تاریخ علم و فرهنگ (قم- ایران) و کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود. حجت‌الاسلام «سیدصادق اشکوری» استاد حوزه علمیه قم و دبیر نخستین همایش بین‌المللی میراث مشترک ایران و عراق، درباره گشایش این نمایشگاه گفت: «در راستای برپایی این نمایشگاه، 50 مرکز در ایران تشکیل شده و 450 مقاله نیز به دست ما رسیده است».

 همایش میراث مشترک ایران و عراق در سطح بین‌المللی

وی افزود: «در کنار برپایی نمایشگاهی از جلوه‌های میراث مشترک ایران و عراق به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک، در مکان این موزه، از هفته آینده همایش‌هایی پیرامون همین موضوع در محل همین موسسه آغاز می‌َشود و تا 18 اسفند در شهرهای دیگری ادامه می‌یابد. در ادامه برپایی این همایش‌ها، 14 اسفند در قم و 16 اسفند همایشی مشابه در تهران، اصفهان، قم و در سطح بین‌المللی در نجف‌اشرف و کربلا برگزار خواهد شد». «اشکوری» درباره این نمایشگاه ادامه داد: «میراث مشترک ایران و عراق در حوزه‌های دینی، مذهبی، تاریخی و سیاسی خلاصه نمی‌شود. این میراث علاوه بر آثار مربوط به عتبات عالیات، در تاریخ هزار ساله دو ملت و در اسطوره‌های باستان‌شناسی پیش از اسلام نیز نقش دارد. هدف از برپایی این نمایشگاه و همایش‌ها جلب نظر اندیشمندان این حوزه است تا نقاط اشتراک و تفاوت میان فرهنگ، تمدن و میراث دو ملت را بررسی کنند».

 برداشتن مرزهای سیاسی میان دو کشور، یکی از اهداف این همایش‌ها است.

 وی با اشاره به هدف از برگزاری این همایش‌ها گفت: «امیدواریم با برپایی این سلسله همایش‌ها، مرزهای سیاسی از میان برداشته و درون مرزهای کشور عزیزمان نیز تفکیک قومیتی را کنار گذاشته شود و ببینیم با انرژی اتحاد همه اقوام میهن عزیزمان چگونه می‌توان کارهای بزرگی به ثمر رساند». اشکوری با تقدیر از کتابخانه و موزه ملی ملک افزود: «موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از نخستین مراکزی بود که با هدف آگاه‌سازی همگان از میراث مشترک ایران و عراق به همکاری با این همایش اقدام کرد. این نمایشگاه که امروز، روز گشایش آن است در هفته‌های آینده برنامه خود را با جدیت و قدرت بیش‌تری ادامه خواهد داد. در نمایشگاه میراث مشترک ایران و عراق به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک، چهار نسخه خطی از مشترکات میان ایران و عراق که جزو آثار موزه ملی ملک به شمار می‌آیند و نیز سکه‌های این دو کشور از دوران پیش و پس از اسلام به نمایش درآمده است. نمایشگاه میراث مشترک ایران و عراق به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک، روز پنج‌شنبه 18 دی‌ماه در مکان موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت و تا 18 اسفند نیز ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند روزهای شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 8:30 تا 16:15 به کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی «تهران، میدان امام خمینی، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد» مراجعه کنند. 
پرینت