چهارشنبه 7 اسفند 1398 13:30
بازار کتابهای الکترونیکی کره جنوبی در آستانه سال جدید به حد انفجار رسید

بازار کتابهای الکترونیکی (e-Book)  کره جنوبی، یکی از 10 بازار بزرگ دنیاست. ارزش فعلی این بازار بر اساس درآمد سالانه معادل 3.2 میلیارد دلار است و کارشناسان رشدی 30 درصدی را برای سال 2015 پیش‌ بینی کرده‌اند.

به گزارش لیزنا، فروش کتابهای الکترونیکی در سال 2012 حدود 178 میلیون دلار بود که این رقم در سال 2013 به بیش از 228 میلیون دلار رسید. بر اساس آمار رسمی تعداد موبایل در کره جنوبی در سال 2010 از تعداد جمعیت این کشور فراتر رفت و این رقم در سال 2013 بیش از 111 درصد رسید. با توجه با ارقام منتشرشده از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات و توسعه صنعت موبایل در کره جنوبی، این کشور رشد انفجاری را در بخش کتاب‌ فروشیهای آنلاین و کتابهای دیجیتالی داشته و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. به گفته کارشناسان در حال حاضر بازار کتابهای الکترونیکی در کره جنوبی حالت انفجاری به خود گرفته و اکنون فقط 1500 کتابفروشی در سراسر این کشور مشغول فعالیت‌ اند، در حالیکه این رقم در سال 1999 بیش از 5 هزار کتابفروشی بود.
اما بازیگر عمده بازار کتاب الکترونیکی در کره جنوبی کمپانی YES24 است که 42 درصد از فروش کتابهای الکترونیکی در این کشور را به خود اختصاص داده است. بیش از 9 میلیون کاربر ثبت نام ‌شده در بانک اطلاعات خود داشته و روزانه دست‌ کم 100 هزار عنوان محتوای دیجیتال می ‌فروشد. درواقع آنچه در کره جنوبی رخ ‌داده، انتقال از فضای چاپی سنتی توسط کتابفروشان بزرگ زنجیره ‌ای به سوی محتوای الکترونیکی بوده است و کتاب‌ فروشیهای بزرگی مانند kyobo،Aladdin ، Youngpoong،Yes24 و Bandi&Luni در این راه نقش اصلی را بر عهده داشته ‌اند.
گفتنی است کمپانی نظیر YES24 کتابخوان الکترونیکی مخصوص خود را نیز ساخته و به قیمت 120 تا 150 دلار راهی بازار کرده و تاکنون 50 هزار کتابخوان الکترونیکی مخصوص خود را فروخته است. کمپانی Kyobo نیز که فعالیت خود را از 2013 شروع کرده، سرویس آبونه کتابهای الکترونیکی به نام Sam راه ‌اندازی کرده که با پرداخت 15 هزار وون (13 دلار امریکا) در سال میتوان از تمام خدمات آن بهره‌ مند شد و در ضمن تخفیف نیز گرفت. سرویس sam قصد دارد تا مطالعه کتابهای الکترونیکی را در کره جنوبی گسترش دهد و به همین خاطر تخفیف زیادی به کاربران میدهد. طبق قوانین فروشندگان میتوانند حداکثر 15 درصد تخفیف به مشتریان بدهند و فرهنگ هدیه دادن کتاب چه به صورت الکترونیکی و چه به صورت چاپی و از طریق کوپنهای امتیازی در این کشور رونق دارد.البته کمپانیهای مستقلی مانند Ridibooks نیز در این کشور هستند که فقط به صورت تخصصی در کار کتاب الکترونیکی بوده و فروش کتاب چاپی ندارند. این کمپانی از سال 2009 شروع به فعالیت کرده و 2 میلیون کاربر از پلتفرم تعریف ‌شده این کمپانی بیش از 32 میلیون کتاب دانلود کرده ‌اند.
پرینت