چهارشنبه 7 اسفند 1398 14:28
ضرورت عضویت کتابداران ایرانی در کمیته های تخصصی ایفلا

میترا صمیعی تصریح کرد: شايد در زمان هاي گذشته اساتيدي چون سركار خانم پوري سلطاني و... عضو اصلي كميته هاي فهرستنويسي، كتابشناسي و... بودند، در صورتي كه در حال حاضر از ايران هيچ كس عضو كميته هاي تخصصي نيست.

«ابر داده های پيوندی در سرعنوان موضوعی فارسی» و «برنامه راهبردي مديريت حفاظت ديجيتالي اسناد دولتي كشور» به قلم، میترا صمیعی، و کوهیار دوالو، از مقالات پذیرفته شده در هشتادمین کنگره بین المللی ایفلا است، که توسط دکتر غلامرضا امیرخانی، عضو هیأت علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، در ایفلا 2014 ارائه خواهد شد.

در ادامه صحبت های دکتر میترا صمیعی، مدير كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، از نگاهتان می گذرد.

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟ ميترا صميعي متولد 1350 هستم. من دكتري كتابداري و اطلاع رساني دارم و فارغ التحصيل دانشگاه آزاد اسلامي، واحد علوم و تحقيقات تهران در سال 1389 هستم. از سال 1377 در معاونت پژوهشي كتابخانه ملي ايران مشغول به كار شدم و از همان سال افتخار همكاري با تيم تخصصي دايره المعارف كتابداري و اطلاع رساني در جلد اول و دوم را داشتم. 4 سال افتخار همكاري با مرحوم استاد دكتر عباس حري را داشتم كه هرچه مي دانم از اوست. روحش شاد باد. همچنين در جلد دوم دايره المعارف كتابداري و اطلاع رساني نيز به مدت 4 سال افتخار همكاري با دكتر فريبرز خسروي و دكتر ابراهيم افشار زنجاني را داشتم كه از اين بزرگواران نيز خيلي آموختم. تا سال 1391 در بخش پژوهش كتابخانه ملي ايران بودم و در حال حاضر هم مدير كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران هستم.

حضور پژوهشگران ایرانی را در مهم ترین رویداد جهانی حوزه کتابداری، چطور ارزیابی می کنید؟به نظر من چند سالي است كه حضور پژوهشگران ايراني در ايفلا به نسبت خوب است. البته امسال 5 مقاله براي ارائه شفاهي در جلسات تخصصي ايفلا و 3 پوستر نيز پذيرفته شده است. قابل ذكر است كه از اين تعداد 4 مقاله و 1 پوستر از سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران بوده است و از اين 5 مقاله، 4 مقاله آن از اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد وكتابخانه ملي ايران است، و تمام مقالات مطرح شده از سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، مسأله محور و كاربردي بوده است. در همين جا من به تمام همكاران بخش خودم آفرين مي گويم و همچنين به خانم مهندس اسلامي كه با وجود اينكه كنگره ايفلا در حوزه تحصيلي ايشان نيست ولي به خوبي موضوعات جديد فناوري اطلاعات كه مرتبط با كتابداري و اطلاع رساني هست را شناسايي و مطالعه مي كنند و 2 سال متوالي مقاله ايشان در ايفلا پذيرفته مي شود. اين را هم مي دانيم كه رشته كتابداري و اطلاع رساني الان مدت زماني است كه با مسائل فناورانه آنقدر پيوند خورده كه ما كتابداران براي اينكه از جهان عقب نمانيم بايد وارد اين مباحث جديد بشويم و چقدر خوب است كه اين با همكاري كتابداران و متخصصان فناوري و مهندسان رايانه باشد. من به جرات مي گويم كه اگر پشتيباني و حمايت مناسب و بيشتري از پژوهشگران سازمان انجام گيرد سال آينده، كاركنان سازمان، حضورشان از اين هم پررنگ تر خواهد بود.

در این کنگره بین المللی 2 اثر از جنابعالی پذیرفته شد، در خصوص عناوین این آثار و ضرورت پرداختن به موضوعات توضیح بفرمایید.

بله 2 مقاله در دوبخش مجزا از من پذيرفته شده است. عنوان مقاله اول كه قرار است در روز 18 اگوست در بخش كنترل جهاني كتابشناختي در عصر ديجیتال و يوني مارك ارائه شود:

Linked data cloud in” Farsi subject headings : case study at the NLAI

«ابرِ داده هاي پيوندي در سرعنوان موضوعي فارسي : مطالعه موردي در سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران»

اصطلاح داده‌های پیوندی به مجموعه‌ای از بهترین شیوه های مربوط به انتشار و ارتباط داده‌های ساخت‎یافته در شبکه اشاره می‌کند. در این رویکرد، داده‌ها با استفاده از چارچوب توصیف منابع (آر دی اف) به صورت عبارات ساده‌ای بیان می‌شوند و با استفاده از ترکیبات يو آر. ال ها به یکدیگر متصل می‌شوند. نظام سازماندهی دانش (اسکاس) نيز نوعی از واژگان RDF است که برای ارائه­ی نظام­های سازماندهی دانش مانند اصطلاح نامه­ها، تاکسونومی­ها، طرح­های رده­بندی و سر­عنوان­های موضوعی استفاده می­شود. اسکاس بر اساس چارچوب توصيف منابع (rdf)، است كه توسط دستگاه قابل خواندن است و می­تواند بين نرم­افزارهای کاربردی مبادله شده و در شبکه­ی جهانی وب منتشر شود.
پرینت