جمعه 2 اسفند 1398 15:10
طرح ملی ایستگاه مطالعه یکساله شد

همزمان با سی و پنجمین دهه فجر انقلاب اسلامی، اولین سالروز افتتاح طرح ملی ایستگاه مطالعه، 16 بهمن 1392، با حضور مهندس منصور واعظی، دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، چهره های فرهنگی و ادبی کشور، و جمعی از نویسندگان 6 فاز اول ایستگاه مطالعه، در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی مرکزی تهران برگزار شد.به گزارش خبرنگار لیزنا، مراسمی که به مناسبت اولین سالروز افتتاح طرح ملی ایستگاه مطالعه برگزار شد، با بریدن کیک سالگرد آغاز شد.پس از آن، مراسم با غزل خوانی، ناصر فیض یکی از شعرای کشور، ، ادامه پیدا کرد.

آریایی نژاد: کتابداران را در سراسر کشور دریابید

سخنرانی احمد آریایی نژاد، نماینده مجلس، برنامه بعدی بود. آریایی نژاد ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جمع فرهیخته، گفت:  کتاب غذای روح است و تعداد تکرار این واژه در قرآن، اهمیت مطالعه را نشان می دهد.وی اظهار داشت: مطالعه ارتباط تنگاتنگی با یادگیری دارد، انسان را به تفکر وا می دارد، تفکری که یک ساعت آن بهتر از 70 ساعت عبادت است به شرط آنکه ما را به حرکت واداشته و سرنوشت ساز باشد.آریایی نژاد در ادامه با طرح پرسش علم بهتر است یا ثروت، و پاسخ ثروت از سوی حاضران جلسه، با بیان جمله ای از شهید مطهری "علم ابزار می بخشد و ایمان است که جهت می دهد"، تأکید کرد: آنچه اهمیت دارد جهت حرکت است، ثروت وقتی ثمر می دهد که در خدمت علم باشد.آریایی نژاد در خاتمه ضمن تشکر از نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با اشاره به اینکه کتابداران قشر مظلوم جامعه هستند، واعظی را مورد خطاب قرار داد و بیان کرد: کتابداران را در سراسر کشور دریابید.در ادامه مجدالدین معلمی، معاون توسعه كتابخانه‌ها و كتابخواني نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ، به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در رابطه با ایده شکل گیری طرح ایستگاه مطالعه اظهار داشت: این طرح از روزی شروع شد که ما دیداری با مقام معظم رهبری داشتیم و ایشان فرمایشاتی در زمینه همگانی تر کردن بحث کتاب و مطالعه داشتند.معلمی تصریح کرد: هدف از این طرح این بود که کاری کنیم کتاب همه جا در دسترس باشد.

 در حال حاضر 3117 کتابخانه عمومی داریم

وی افزود:  در حال حاضر 3117 کتابخانه عمومی داریم، که هر چند نسبت به چند سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است، با این حال پاسخگوی جمعیت کشور نبوده، بر این اساس ایستگاه مطالعه با این پیش فرض ایجاد شد که بتوانیم سازه هایی را در اماکن عمومی قرار دهیم که افراد مطابق با سلیقه خود کتاب انتخاب کنند.

 سیزده و نیم میلیون کتاب چاپ و توزیع شده استمعلمی ادامه داد: در این راستا تا کنون نزدیک به سیزده و نیم میلیون کتاب چاپ و توزیع شده است. 650 سازه در کل کشور مستقر بوده و امروز دور ششم سازه ها افتتاح خواهد شد.در ادامه مراسم، حجت الاسلام سید مرتضی حسینی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، در آغاز سخنان خود با اشاره به معجزه پیامبر اسلام و اینکه واژه کتاب 255 بار در قرآن آمده است، یادآور شد: این موضوع مسئولیت ما را در قبال کتاب و مطالعه بیشتر می کند.حسینی ادامه داد: در حالی که 70 درصد جمعیت جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند، تنها 30 درصد چاپ کتاب مختص به آنهاست. وی تأکید کرد: در فرانسه تیراژ هر کتاب بیش از 300 هزار جلد است، حال آنکه در ایران این رقم، به جز موارد استثنا، به 3 هزار تقلیل می یابد.در ادامه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بعضی از عوامل مؤثر در خرید کتاب و مطالعه، از جمله خانواده، آموزش و پرورش، صدا و سیما، مسئولین، و ... را برشمرد.وی در خاتمه با ارائه آمارهایی شامل آمار تعداد کتابخانه ها، تعداد منابع موجود در کتابخانه ها، و نیز تعداد اعضای کتابخانه های عمومی قبل و در زمان مدیریت واعظی، از ایشان تقدیر و تشکر کرد.

 واعظی: هر ایستگاه مطالعه 5.2 برابر یک کتابخانه، کتاب امانت می دهد

پس از آن منصور واعظی، دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور به ایراد سخنرانی پرداخت. وی ضمن تبریک 35 ساله شدن انقلاب اسلامی و یکساله شدن طرح ملی ایستگاه مطالعه، اظهار داشت: ایده شکل گیری این طرح از رهبر عزیز انقلاب بود.واعظی با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه های عمومی کشور، یک نهاد با برنامه است، به ارائه آمارهایی پرداخت که حاکی از بهبود وضعیت شاخص های کتاب و کتابخوانی داشت. این آمار نشان داد که طی 7 سال گذشته تعداد کتابخانه های عمومی از 1600 به 3120 باب رسیده است. تعداد منابع موجود در کتابخانه ها از 14 میلیون به 37 میلیون و تعداد اعضای این کتابخانه ها از 1 میلیون به 5.2 میلیون رسیده است.وی ادامه داد: عضویت 5.2 میلیون نفری کشوری که 77 میلیون نفر جمعیت دارد، در کتابخانه های عمومی، نشان می داد که هنوز 75 میلیون نفر عضو کتابخانه ها نشده اند.واعظی تصریح کرد: در این راستا با طرح ایستگاه مطالعه، کتابخانه را بین مردم بردیم.وی تأکید کرد: هر ایستگاه مطالعه 5.2 برابر یک کتابخانه، کتاب امانت می دهد.

تا امروز 600 ایستگاه مطالعه فعال بوده است

واعظی در خصوص محتوای ارائه شده در این ایستگاه ها افزود: کتاب ها در قالب 15 موضوع که به 2 دسته مخاطب محور و موضوع محور تقسیم می شود، پس از کار کارشناسی، انتخاب و ارائه می شود.وی افزود: تا امروز 600 ایستگاه مطالعه فعال بوده است که امروز ششمین سری از کتب این مجموعه منتشر و ششمین سری این ایستگاه ها فعال خواهد شد.واعظی سخنان خود را با بیان جمله ای از رهبر انقلاب پایان داد: امروز ایران عزیز باید در قله ی کتاب و کتابخوانی قرار بگیرد.وی تصریح کرد: این بدان معناست که کار تمام نشده است، ایران با توجه به پیشینه ای که دارد باید در قله ی کتابخوانی قرار بگیرد که این همت مضاعف را می طلبد.

 

 
پرینت