پنجشنبه 8 اسفند 1398 11:0
13 هزار مقاله از کتاب ماه کلیات طی سی روز دانلود شد

مطلبی: در بررسی آخر وضعیت استقبال مخاطبان از کتاب ماه کلیات، علاوه بر تیراژ چاپی در مدت یک ماه نزدیک به 15 هزار نفر به صفحات مخصوص کتاب ماه کلیات   مراجعه کردند و بالغ بر 13 هزار مقاله دانلود شد.به گزارش لیزنا،  تاکنون 194 شماره از کتاب ماه کلیات را منتشر کرده است. این ماهنامه تخصصی از شماره 193 وارد هفدهمین سال انتشار خود شد و از همان آغاز در حوز ه های مرتبط با کلیات نظیر؛ کتابداری اطلاع رسانی، مرجع نگاری (دایره المعارف  ها، کتاب شناسی  ها، فهرست  ها، سالنامه  ها ) و نیز حوزه های نسخ خطی، روزنامه نگاری و مطبوعات به بررسی و نقد آثار پرداخته است.

داریوش مطلبی، معاون فناوری و اطلاعات موسسه خانه و سردبیر کتاب ماه کلیات با بیان این که حوزه کلیات سه مفهوم شامل اطلاعات "مباحث مرتبط با حوزه اطلاعات و اطلاع رسانی"،  حوزه ارتباطات مباحث "روزنامه نگاری و مطبوعات و سایر رسانه ها" و دانش شناسی "حوزه های مرجع، مطالعات آرشیوی و نسخ خطی" را در برمی گیرد گفت: ارایه مطلب درحوزه های ذکر شده از همان آغاز مدنظر مدیران مسوول، سردبیران و دست اندرکاران کتاب ماه بود و تلاش کرده ایم از این حوزه ها خارج نشویم. گرچه در چند سال  گذشته مباحث بین رشته ای مانند مدیریت دانش، علم سنجی، سواد اطلاعاتی و مدیریت فن آوری اطلاعات و...  به حوزه های سنتی کلیات اضافه شده است.

 سردبیر کتاب ماه کلیات در توضیح شاخصه های انتخاب کتاب برای معرفی یا بررسی در کتاب ماه کلیات افزود: به یقین  هر کتاب منتشر شده ارزش نقد و توجه ندارد. در انتخاب کتاب ها تلاش  می کنیم بیشتر آثاری را مورد بررسی و نقد قرار دهیم که نوعی نگاه علمی به یک حوزه موضوعی دارند و حداقل های استانداردهای تولید کتاب خوب را رعایت کرده اند یا  به عبارتی اثر حاصل کتاب سازی نباشد.

 وی ادامه داد: البته  زمانی ممکن است کتابی کم محتوا مورد نقد قرار بگیرد که هزینه هنگفتی صرف آن شده است یا مرکزی دانشگاهی و علمی آن را منتشر کرده باشد. به صورت طبیعی چاپ این نوع کتاب ها از سوی مراکز  دانشگاهی تاثیر منفی در جامعه علمی ایجاد  می کند زیرا وقتی جامعه هدف کتاب، جامعه دانشگاهی و دانشجویی است  انتظار می رود کتاب های تولید شده برای این گروه از استانداردهای بالایی برخوردار باشد. مساله دیگر چاپ نقد های ارسالی از سوی منتقدان است. این نقد ها بعد از کارشناسی به نسبت ارزش علمی در این ماهنامه منتشر می شوند.

 مطلبی در توضیح  این که رده بندی دیویی کلیات گسترده است و در نتیجه به برخی حوزه ها کمتر پرداخته می شود اظهار کرد: حوزه هایی مثل کامپیوتر، برنامه نویسی، نرم افزارهای کاربردی، هوش مصنوعی، تحقیق در عملیات و نظایر آن و همچنین مباحث مرتبط با کاربری کامپیوتر مانند کتاب های IC جز نیازهای جامعه مخاطب ما نبودند به همین دلیل از نقد این کتاب ها  خودداری کرده ایم و تلاش خود را بیشتر در سه حوزه ارتباطات، اطلاعات و دانش شناسی معطوف کرده ایم تا مخاطبین نشریه هر شماره  به اطلاعات مناسب و ارزشمندی دست پیدا کنند. زیرا ارائه اطلاعات در طیف وسیعی از موضوع ها ممکن است جامعه مخاطب نشریه را با مشکل مواجه کند.

 وی در پاسخ به این سوال که کتاب ماه کلیات چه کمکی به حوزه نشر کرده است، گفت: هدف مجلات مرتبط با نقد و بررسی آن است که بتواند با تولید نقدهای تاثیرگذار به ناشران  و پدیدآورندگان آن شامل نویسندگان، تصویرگران و مترجمان کمک کند تا ضمن شناخت قوت های آثار به نقایص و کاستی های آثار تولید شده خود پی ببرند.

مطلبی افزود: تلاش کردیم نقدهای در مجله منتشر شوند که علاوه بر توجه به محتویات کتاب ها کاستی ها و نواقص آنها را بیان کنند تا به ناشران و پدیدآورندگان کمک کنند تا کتاب هایی با محتوای مناسب تولید کنند. از یکسال ونیم گذشته تقریبا کتاب  ماه  های خانه کتاب  قبل از این که به بازار بیاید  نسخه الکترونیکی آن در اینترنت قابل دسترس است. پیش از فعال شدن  سایت کتاب ماه هم در وبلاگی فهرست آثار درج شد  و مقالات منتشر می شدند.

 سردبیر کتاب ماه کلیات در توضیح این که تولید کتاب ماه در بحث خانه کتاب و وزارت فرهنگ و سسارشاد چقدر تاثیرگذار بوده است توضیح داد: خانه کتاب هدفش اطلاع رسانی در حوزه نشر و خدمت به دست اندرکاران صنعت نشر از جمله ناشران، پدیدآورندگان و مترجمان و نظایر آن است. تولید این نوع آثار از سوی خانه کتاب کمک کرده است تا جایگاه تثبیت شده و قوی در بین دست اندرکاران صنعت نشر داشته باشد. وقتی خانه کتاب آثار بسیاری از ناشران را نقد می کند می دانند که آثار به دقت داوری و مورد بررسی قرار گرفته اند و  یک منتقد صاحب دانش آن اثر را مورد کنکاش، بررسی و تفحص قرار داده است.  در واقع مفاهیمی که از طریق خانه کتاب منتشر می شود برای ارتقاء کار ناشران در مفهوم عام  تاثیر مثبت دارد. خانه کتاب به عنوان یک موسسه که سیاست هایش از سوی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین می شود به انجام فعالیت های علمی مشغول است و تولید کتاب های  ماه  یکی از فعالیت های بستر ساز و فرهنگ ساز است که در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد و خانه کتاب صورت می گیرد.

 وی ادامه داد: آخر هر سال در صورت ادامه فعالیت کتاب ماه جلسات مفصلی با شورای مشورتی هیات تحریریه کتاب ماه برگزار و برنامه های سال بعد پیش بینی می شود. در طول سال برای رسیدن به اهداف ترسیم شده از سوی هیات تحریریه تلاش می شود. در چند سال گذشته مجله کتاب ماه  ضمن آن که به بحث های ثابت مانند نقد کتاب های داخلی و خارجی، برگزاری نشست های تخصصی نقد و بررسی، گفت وگو با پدیدآورندگان در راستای انتقال دانش نانوشته آنها پرداخته،  تلاش کردیم  با کمک اعضای محترم هیات تحریریه  خلاهای علمی و دانشی که خلاء آنها احساس می شد و پرداختن به آن ها می توانست به رشد و بالندگی حوزه دانشی اطلاعات و ارتباطات منجر شود را در قالب پرونده های ویژه مطرح کنیم.

 وی ادامه داد: در طول دو سال گذشته پرونده های مختلفی را منتشر کردیم و پرونده هایی هم در دست انتشار داریم. یکی از پرونده های که منتشر کردیم و مورد توجه مخاطبان هم قرار گرفت. پرونده ویژه فرهنگ نگاری بود و علاوه بر فرهنگ نگاری پرونده ویژه اقتصاد نشر، کتابخانه و موزه ملی ملک، و... داشتیم در این پروند ه ها تلاش کردیم بیشتر دانشی را در معرض استفاده  خوانندگان قرار بدهیم که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. پرونده هایی دیگر از جمله سرقت علمی و ادبی، مطالعات خواندن ،  تحقیق در محیط وب را نیز در دست انتشار داریم. امیدواریم با انتشار آن ها در این حوزه ها جریان سازی صورت گیرد و جامعه علمی  به تولیدات علمی بیشتری در این حوزه ها ترغیب شوند.وی درباره میزان استقبال از کتاب ماه کلیات گفت: در بررسی  آخر علاوه بر تیراژ چاپی کتاب ها در مدت یک ماه نزدیک به 15 هزار مراجعه به صفحات مخصوص کتاب ماه کلیات به نشانی www.ketabmah.ir  داشتیم و بالغ بر 13هزار مقاله دانلود شده  بود. استفاده از سایت رایگان و عضویت برای همه آزاد است تا افراد بتوانند مقالات را دریافت  کنند. این آمار  نشان می دهد که روز به روز بر تعداد مخاطبان ما افزوده می شود و برای اینکه بتوانیم مخاطبان خود را حفظ کنیم بسترهای عرضه الکترونیکیمان را توسعه و دسترس پذیری مقالات در سطح ملی و بین المللی افزایش را می دهیم.مطلبی در پایان افزود: خانه کتاب به تازگی وب سایت کتاب ماه را تکمیل و داوری مقالات را در آن پیش بینی کرده است و در این ماه بخش کارتابل داوری مقالات و مدیریت نشریات را هم به سردبیران و مدیران داخلی نشریات تحویل خواهیم داد تا دست اندرکاران انتشارات کلیات های ماه در به فرایند مدیریت مقالات و ارتباط با نویسندگان مشکلی نداشته باشند.

 
پرینت