دوشنبه 28 بهمن 1398 8:35
خصوصی سازی راهکار اصلی حل مشکلات حوزه نشر است

مدیر مسئول مؤسسه انتشاراتی کتابدار، با اشاره به مسائل حوزه نشر، در خصوص راهکارهای بهبود وضعیت نشر کشور گفت: خصوصی سازی در این حوزه راهکار اصلی است.حمید محسنی، مدیر مسئول انتشارات کتابدار در گفتگو با خبرنگار لیزنا درباره مسائل حوزه نشر سخن گفت. وی در آغاز گفتگو در تعریفی ساده از «کتابداری و اطلاع رسانی»  اظهار داشت: در این زمینه بهتر می دانم یادی از مرحوم هوشنگ ابرامی و نظر ایشان در حوزه ی نام رشته، کنم. مرحوم ابرامی اعتقاد داشتند: " نام کتابداری مناسب این حرفه نیست و بدترین دشمن این رشته، نام آن است." محسنی گفت: کتابداری معادل خوبی برای واژه ی library science، و اطلاع رسانی را معادل واژه ی information science نیست.. وی با اشاره به لزوم تفکیک این دو حوزه برای شناخت و معرفی بهتر رشته، علم کتابداری را علمی معرفی کرد که دانش مدون را موضوع مطالعه ی خود قرار می دهد.

  هیچ فکر بکری را تنها نمی گذاریم

از آنجا که نشر کتابدار، به مدیریت حمید محسنی،  که در سال 77-1376 با هدف چاپ و انتشار کتب در حوزه ی تخصصی کتابداری و علم اطلاعات تاسیس شد، تا کنون حدود 300 عنوان کتاب تخصصی در این زمینه به چاپ رسانده است. بر همین اساس، وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه انتشار کتاب در این موسسه گفت: این مؤسسه با شعار " هیچ فکر بکری را تنها نمی گذاریم." و ایجاد زمینه های لازم برای بلوغ یک اثر، و نیز تعریف مسیر حرفه ای برای آن، از ایده های نو در خلق اثر استقبال می کند.محسنی در ادامه دو رویکرد را که در گزینش کتاب توسط این مؤسسه حائز اهمیت است یادآور شد: در راهبرد اول کتابی که توسط نویسنده ارسال می شود، به وسیله ی متخصصین حوزه ی مربوطه مورد ارزیابی و داوری قرار گرفته و با توجه به کیفیت محتوا، نیاز بازار و خلاء های آموزشی موجود به چاپ خواهد رسید. اما راهبرد دوم که در برنامه ریزی کاری نشر کتابدار برجسته بوده و اهمیت بسیاری دارد، مطالعه و شناسایی خلاء های آموزشی و پژوهشی، انتخاب پژوهشگر و برقراری پیوند بین موضوع و محقق، توسط این مؤسسه انتشاراتی، است. جریان کار با نظارت هیات ویراستار به انجام رسیده و محصول این تلاش تولید محتوای علمی با همکاری نشر و افراد علمی خواهد بود.وی افزود: در این خصوص مبنای اولیه ی ارتباط ناشر و نویسنده طی قرارداری حقوقی که متن آن در وب سایت مؤسسه موجود است، تعریف شده که با ارائه ی نظراتی از سوی نویسنده قابل بازنگری خواهد بود.

 پررنگ ترین مشکل موجود در حوزه ی چاپ و نشر کشور مشکل مالی است

وی درباره مشکلات حوزه نشر در کشور تصریح کرد: پررنگ ترین مشکل موجود در حوزه ی چاپ و نشر کشور مشکل مالی است. علاوه بر این، مشکلات ما به مسائل مربوط به حوزه ی کتاب و کتابخوانی بر می گردد. ناشر، منبع اطلاعاتی محتوا تولید می کند و جامعه، جامعه ی کتابخوانی نیست.وی ادامه داد: زمان هایی که اوج رفاه سازمان ها و افراد بود، حوزه ی کتاب و نشر مشکل داشت، در حال حاضر بسیار مضاعف شده است. این مسأله در ارتباط با ناشران تخصصی حادتر هم می شود، چرا که ناشر تخصصی با جامعه محدود تری سر و کار دارد. نمایشگاه کتاب تهران به سبب دوری از وظایف تخصصی یک نمایشگاه حرفه ای، تنها فروشگاه کتاب محسوب می شود.محسنی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در حال حاضر نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تا چه حد کمک حال ناشران است، با الگو قرار دادن نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت اذعان داشت: نمایشگاه کتاب تهران به سبب دوری از وظایف تخصصی یک نمایشگاه حرفه ای، تنها فروشگاه کتاب محسوب می شود.وی افزود: در یک نمایشگاه حرفه ای فروش کتاب صورت نمی گیرد بلکه راهی به سوی ارتباط بین نویسندگان، ناشران، و عوامل پخش فراهم می شود. در واقع یک نمایشگاه حرفه ای، بازار نشر را گرد هم می آورد.محسنی تصریح کرد: نمایشگاه تبدیل به یک بیماری برای جامعه نشر کشور و حتی کتابخانه ها شده است. چرا که به تجربه دیده ام که بسیاری از کتابخانه ها تنها به صورت سالانه در نمایشگاه دیده می شوند، و این – نه همیشه اما اغلب بدین معناست که مجموعه شان به صورت سالانه روزآمد می شود.وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب اگر حرفه ای برگزار شود بسیار خوب است، در غیر اینصورت تنها بر مشکلات می افزاید.محسنی تاکید کرد: هرچند من با برگزاری فروشگاه کتاب مخالف نیستم اما هر کاری، راه و روشی دارد، اینکه ناشران و سیاستگزاران فرهنگی، توان مالی شبکه های پخش کتاب را بگیرند به معنای حمایت نیست.

 خصوصی سازی نشر راهکار اصلی حل مشکلات حوزه نشر است

مدیر مسئول مؤسسه انتشاراتی کتابدار، در خصوص راهکارهای بهبود وضعیت نشر کشور گفت: خصوصی سازی در این حوزه راهکار اصلی است.وی تصریح کرد: در اینصورت است که کتاب، با هزینه ی کمتر و کیفیت بیشتر تولید خواهد شد. آموزش کتابخوانی از سوی مدارس، تقویت کتابخانه های عمومی و نیز افزایش شبکه های پخش کتاب و کتابفروشی ها در تمام نقاط کشور می تواند از دیگر راهکارها باشد.لازم به ذکر است، حمید محسنی در سال 1344 در شهرستان نور از توابع استان مازندران متولد شد. وی کاردانی کتابداری را از دانشگاه مشهد، کارشناسی را از دانشگاه شیراز و کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی را از دانشگاه تهران اخذ نمود. محسنی، فعالیت های علمی و اجرایی تخصصی خود را از زمان خدمت سربازی به عنوان رئیس بخش سازماندهی اطلاعات مرکز اطلاع رسانی و انفورماتیک پژوهشگاه علوم و تکنولوژی دفاعی صنایع دفاع در سال 72 آغاز نمود. مطالعات، تالیفات، طرح های تحقیقاتی و ترجمه هایش عمدتا در حوزه ی کاری و تخصصی وی بوده است. وی مؤسس و مدیر مسئول، انتشارات کتابدار، نخستین و فعال ترین ناشر تخصصی در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی کشور است. او در حال حاضر عضو هیات علمی و مدرس مجتمع آموزش عالی وزارت جهاد کشاورزی و مدیر مسئول مؤسسه انتشاراتی کتابدار می باشد.
پرینت